Adresser og kontakt
(juni ’17)
Brabrand Boligforening
Administrationen
Ryhaven 2, 8210 Århus V
Tlf.: 89 31 71 71
Åbningstider: Mandag, tirsdag, onsdag 9.30-14.00
Torsdag 9.30-18.00. Fredag 9.30-12.00
Hjemmeside: http://bbbo.dk
E-mail: brabrand[AT]bbbo[DOT]dk
Udlejning af boliger
Se boligforeningens lejligheder og andre almene lejeboliger i Aarhus.
Tilmeld dig og bliv skrevet på bolig-ventelisten: http://aarhusbolig.dk
Afdelingsformænd
Afdeling 1, Hans Broges Parken:
Asger Frederiksen, tlf. 86 26 26 17
bestyrelsen[DOT]afd[DOT]1[AT]gmail[DOT]com
Afdeling 2, Søvangen:
Erik Bløcher
erik[DOT]h[DOT]blocher[AT]hotmail[DOT]dk
Afdeling 3, Skovgårdsparken:
Vagn Eriksen
formand[AT]skovgaardsparken[DOT]dk
eller
bestyrelsen[AT]skovgaardsparken[DOT]dk
Afdeling 4, Gellerupparken:
Youssef Abdul Kader
gnpy[AT]hotmail[DOT]com
Afdeling 5, Toveshøj:
Anett Sällsäter Christiansen, tlf. 25 33 17 30
nettanac[AT]yahoo[DOT]dk
Afdeling 6, Holmstrup:
Jernaldervej 215
edvin[DOT]juhl[AT]stofanet[DOT]dk
Afdeling 7, Hasselhøj:
Kirsten Larsen (kontaktperson), tlf. 32 12 91 69
Kila42[AT]gmail[DOT]com
Afdeling 8, Drejergården:
Anne Marie (Rie) Ilsøe (kontaktperson), tlf. 24 97 39 85
mariesoe69[AT]gmail[DOT]com
Afdeling 10, Rødlundparken:
Aase Asmus Christensen, tlf. 24 84 59 29
roedlund[AT]stofanet[DOT]dk
Afdeling 11, Odinsgård:
Lene Olm, tlf. 60 77 58 02
leneolm[AT]yahoo[DOT]dk
Afdeling 12, Thorsbjerg:
Linda Adamsen, tlf. 51 35 67 26
linda[DOT]adamsen[AT]mail[DOT]dk
Afdeling 14, Borumtoften:
Else Lundgaard Madsen, tlf. 40 28 31 02
else108[AT]yahoo[DOT]com
Afdeling 15, Hasselengen:
Poul Erik Nielsen, tlf.30 21 82 81
otagra[AT]youmail[DOT]dk
Afdeling 16, Seniorbo Voldbækhave:
P.t. ingen formand
Afdeling 17, Højriisparken:
Gert Møller Sørensen (kontaktperson)
Afdeling 18, Lyngby:
Susanne Jars, tlf. 22 14 19 78
susanne[AT]jars[DOT]dk
Afdeling 19, Bronzealdervænget:
Barbara Mortansdottir
barbara[DOT]mortansdottir[AT]gmail[DOT]com
Afdeling 21, Baunevej, Hasselager:
Claus Eskebjerg
eskebjerg[AT]gmail[DOT]com
Afdeling 22, Sonnesgården:
Ib Frandsen, tlf. 27 59 74 81
ibfrandsen[AT]stofanet[DOT]dk
Afdeling 23, Skovhøj, Hasselager:
Benny Pedersen
pejsen1950[AT]gmail[DOT]com
Afdeling 24, Skovhøj, Hasselager:
Anette Kjærsgaard, tlf. 26 57 80 63
Jan1307[AT]hotmail[DOT]com
Afdeling 25, Østergårdsparken, Tranbjerg
Tom Nilson
Bouns22[AT]hotmail[DOT]com
Afdeling 26, Kildeagervej (Kildeagervænget), Hasselager
Ole Storm (kontaktperson)
Afdeling 30, Pilevangen, Solbjerg
Per Tirstrup Nielsen, tlf. 22432362
ptirstrup[AT]gmail[DOT]com
Afdeling 31, Havnehusene, Aarhus Ø, Aarhus C
Charlotte Grace Overgaard, tlf. 72 20 80 54
cgovergaard[AT]gmail[DOT]com
Afdeling 32, Ungdomsbyen Gellerup (ny afdeling)
Generationernes Hus (ny afdeling)
Aarhus Ø, Aarhus C
Kasernehospitalet (Ny afdeling)
Valdemarsgade, Aarhus C
Tranbjerg – ved siden af afd. 25 (Ny afdeling)
Nordlandsvej (ny afdeling)
Vejlby-Risskov
Foreningsbestyrelsen
Keld Albrechtsen (formand)
Jernaldervej 247, lejl. 7, 8210 Aarhus V, tlf. 86 24 51 50
keldalbrechtsen[AT]stofanet[DOT]dk
Erik Bløcher (Næstformand)
erik[DOT]h[DOT]blocher[AT]hotmail[DOT]dk
Jesper Pedersen
Udsigten 66, 8220 Brabrand, tlf. 86 26 08 90
jp[AT]iecdk[DOT]dk
Abdinasir Jama Mohamed
Gudrunsvej 8 1. th, 8220 Brabrand, tlf. 42 95 52 29
nasir[DOT]jama[AT]gmail[DOT]com
Helle Hansen
Gudrunsvej 76, 5. tv, 8220 Brabrand, tlf. 27 83 27 82
hhmh65[AT]hotmail[DOT]com
Peter Iversen
Jernaldervej 245 3, 8210 Aarhus V, tlf. 25 39 87 28
peter-iversen[AT]live[DOT]dk
Johannes Faghtmann
Sonnesgade 14, 4, 5, 8000 Aarhus C, tlf. 64 71 16 11
faghtmann[AT]gmail[DOT]com
Beboerrådgivningen
http://beboer-raadgivningen.dk
Gudrunsvej 16,1.th.,
Træffetider: tirsdag, 10-12, torsdag 15-18
Tlf. 86 25 21 26, 86 25 21 50 & 86 25 21 46
Beboerrådgivning Holmstrup Mark:
Jernaldervej 245, 1, lejl. 6, tlf. 86 24 82 89
Tirsdage kl. 15.00 – 17.00
Beboerrådgivning Toveshøj:
Maryam Fereidanian træffes i Tousgårdsladen
tirsdag 10-12 / torsdag 15-17
Tlf.: 20 18 54 24
Retshjælp
Gellerupparkens Retshjælp
Dortesvej 1
Tlf. 86 25 71 35
Fritidsforeningen:
https://bbbo.dk/beboer/fas-og-fritid/
Formand: Lene Olm, Stenaldervej 203, st., Brabrand
Tlf. 60 77 58 02 leneolm[AT]yahoo[DOT]dk
FAS-sektioner
Fritidsforeningens Aktivitetsstøtte
Nord: afdelingerne 1, 2, 3, 5, 6, 8, 11, 12, 14, 16, 17, 18 og 19
Syd: afdelingerne 7, 10, 15, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 30 og 31
Vest: afdeling 4
Antenneservice
Stofa Antenneservice,
Kundeservice tlf. 88 30 30 30 Mandag-fredag 08-19
Teknisk Support tlf. 88 30 30 20 Døgnåbent
YouSee TV
Kundeservice tlf. 70 70 40 40
Mandag – torsdag: 08.00 – 17.30
Fredag: 08.00 – 16.30
Totalservice
Tlf. 89 31 71 71 eller mobil 20 20 22 81
Hverdage efter kl. 15.30 – weekend hele døgnet.
Lokalpolitiet Århus Vest
City Vest, Gudrunsvej 7
Tlf. 86 25 14 48 / ojyl[AT]politi[DOT]dk
Mandag-fredag kl. 10.00-12.00
Lægevagten
Tlf. 70 11 31 31
Tousgårdsladen
Edwin Rahrsvej 6, 8220 Brabrand
Beboerhuset Yggdrasil
Dorthesvej 35 A, 8220 Brabrand
Helle Hansen, tlf. 27 83 27 82
Stenhytten
Stenaldervej 77
8220 Brabrand
Tlf. 86 24 71 08
Underhuset
Tommy Hansen
Sigridsvej 27, 1.th.
8220 Brabrand
tlf. 87 30 16 00 el. 20 55 97 88
Gellerup Museum
Gudrunsvej 16, 6. th., 8220 Brabrand,
www.gellerupmuseum.dk
Det opsøgende Team
Socialpsykiatri og Udsatte Voksne
Aarhus Kommune
Nørre Allé 31, 3. sal
8000 Aarhus C
Tlf. 87 13 36 86
SKRÆPPEBLADET
Se adresser på redaktionssiden
og i kolofonen (følg link øverst på siden til nyeste kolofon-side)
Læs også
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2017-04 juni-august