Mikkel Freltoft Krogsholm er formand for Studenterrådet og meget interesseret i udvilingen i det vestlige Århus. På sin blog skriver han, at mange studerende følger interesseret med i den såkaldte helhedsplan for Gellerup/Toveshøj-området.
“Det kunne være fedt, hvis de studerende blev stærkt repræsenteret i bydelen og hvis kommunen (og andre) var klar på, at sikre de bedste muligheder for de potentielle nye tilflyttere. Her snakker vi direkte busforbindelser til universitetet, gode fritids aktivitetsmuligheder og lækre boliger,” skriver han blandt andet.
hvor der blandt kommentarerne ses et spørgsmål fra Ole Kragelund, der gerne vil have Hejredalskollegiet mellem Gellerup og Bazar Vest til at blive et trygt sted at bo. Han foreslår at der laves en “interview-undersøgelse blandt de nuværende beboere på kollegiet – vel at mærke hvor de garanteres total anonymitet”
Flugt fra Hejredalskollegiet 30 ud af 40 nyanviste udvekslingsstuderende til Hejredalskollegiet har allerede bedt Aarhus Universitet om at finde et andet sted til dem. Rod, svineri, ballade og indbrud får skylden for flugten fra kollegiet, der ligger mellem Gellerupparken og Bazar Vest. Det administreres af Brabrand Boligforening. "Vores studerende oplever kollegiet som et utrygt sted at være. Hvis vi havde andre steder at tilbyde, så ville vi meget gerne have mulighed for at tilbyde2009-10-03
Hejredalskollegiet pakkes ind i pigtråd For at sætte en stopper for indbrud sætter Brabrand Boligforening et tre meter højt pigtråds-hegn op rundt omkring Hejredalskollegiet. Beslutningen kommer oven på de seneste tids debat om flugt fra Hejredalskollegiet pga. ballade og indbrud, hvor bl.a. Aarhus Universitet har rejst kritik af kollegiet. "Hegnet er kommer inden for de næste par uger. Det bliver forsynet med pigtråd, og de studerende skal bruge nøglekort med kode for at komme ind, så2009-10-04
Blogindlæg i Lokalbladet Under overskriften "Indbrudsbølge hærger boliger på Holmstrup Mark" bringer Lokalbladet Skræppebladets blogindlæg om alarmerende mange indbrud i området. Lokalbladet skriver i indledningen: "En foruroligende statistik, som fortæller at hver bolig i gennemsnit har indbrud godt og vel én gang årligt!" Artiklen kan ses som en opfølgning på Lokalbladets store læserbrev om indbrud i nabokvarteret Åbyhøj Nord som ugebladet bragte før jul. Læs om Lokalbladet: http://favrskov-gruppen.dk/index.php?id=445 Læs på Skræppebladets blog: "Indbrudsbølge2008-01-03