Røgalamer til alle beboere i Holmstrup
Samtlige lejligheder får udleveret to røgalarmer og tilbudt hjælp til at sætte dem op. Boligafdelingen Holmstrup under Brabrand Boligforening i det vestlige Århus har indkøbt røgalarmer til samtlige lejemål.
“Vi regner med, at mange af beboerne selv kan opsætte røgalarmerne. De beboere, der skulle få brug for hjælp, er velkomne til at henvende sig på varmemesterkontoret og aftale tid for opsætning af røgalarmerne,” meddeler Robert Sørensen, der er inspektør i afdelingen.
For omkring et år siden i Holmstrup brændte tre biler i carporten lige under to opgange med lejligheder, der alle blev skadet af sod og røg. Heldigvis kom ingen noget til, men det har taget omkring et år at få udbedret skaderne, som afdelingsbestyrelsen på skadestidspunktet anslog til at ville løbe op i omkring 1 million kr.

Arkivfoto af Ulrik Ricco Hansen: Brand i Holmstrup julen 2009
Tidligere har der været hele lejligheder, der helt eller delvis udbrændte i afdelingen pga ild opstået i selve lejligheden.
I andre afdelinger under Brabrand Boligforening har brande i lejligheder kostet både dyrt i materielle skader og i menneskeliv.
Røgalarmer er en billig investering, der ifølge statistikken redder både materiel og mennesker, fordi røg og brand opdages meget tidligt.
Røgalarmerne i Holmstrup bliver en del af lejlighedens faste udstyr (lige som fx. en antenneledning). Hvis der ved fraflytning ikke forefindes to stk. røgalarmer i lejligheden, kommer beboeren til at betale for indkøb af to nye.
Beboerne kan få udleveret røgalarmerne på varmemesterkontoret fra 31. januar. Den ene alarm skal monteres i entreen/mellemgangen ud for soveværelset og den anden i stuen.
Læs også
▮ Skræppebladets blog,