Gavlmalerierne på Gudrunsvej skal bevares
Søndag mødtes vi til første workshop i Gellerup Museum med kunstneren Thomas Kruse, der også stod for processen med gavlmalerier tilbage i firserne
Tekst og fotos Helle Hansen
Den blå gavl på blok B7 er pillet ned og gemt væk til renoveringen af blok B5, hvor maleriet skal sættes op igen.
I stedet er vi gået i gang med at forberede den tredje gavlmaleri, som er det værk, der aldrig nåede at blive malet tilbage i 1985, hvor de to første gavle blev lavet af beboerne, i samarbejde med Thomas Kruse, i Gellerup.

Thomas Kruse havde den oprindelige skitse til den røde gavl med og også skitsen til det gule gavlmaleri, som i dag hænger på blok B6.
Thomas Kruse startede med at fortælle om processen dengang, inden vi gik i gang med en brainstorm om, hvad det nye gavlmaleri skal handle om.

Vi ønsker, at gavlen skal afsløre “Livet bag betonen” – og der kom allerede i dag mange ideer på bordet. Efter snakken greb vi alle pen og papir og gik i gang med at tegne. Det var sjovt, og der kom hurtigt mange sjove bud ned på papiret.

Det gule gavlmaleri med træet Yggdrasil kan stadig ses i dag på blok B6. Gavlen på B7 er i dag blev udstyret med fire vinduesrammer på 6. og 7. sal, som vi tænker med ind i det nye maleri, der skal den røde farve som grundfarve.
Næste gang vi mødes om det nye gavlmaleri, er søndag den 2. februar 2020 kl. 13-16 i på Gellerup Museum og i løbet af foråret bliver der tre-fire flere workshops, hvor vi tegner. Og måske tager vi også en udflugt til Brande for at se på andre gavlmalerier.
Sideløbende skal vi i gang med at aftale de praktiske udfordringer, der skal løses, før at vi kan få vores skitser malet op på gavlen – forhåbentlig i løbet af næste sommer.
Læs også
▮ Skræppebladets blog,
I kategorierne:
