Giftmordene fortsætter i Brabrand
Ensomme gamle mænd bliver fortsat myrdet med gift i Brabrand, hvor to gamle damer har deres helt egen opskrift på hjemmelavet hyldebærvin blandet med arsenik, stryknin, og “bare en knivspids” cyanid.
Der er naturligvis tale om klassikeren “Arsenik og gamle kniplinger”, som teatergruppen Vester Gasværk opfører også i denne uge i Kultur- og Forsamlingshuset “Det Gamle Gasværk” i Brabrand.
Efter en vellykket premiere i fredags fortsætter teatergruppen med forestillingerne i denne uge, hvor du kan opleve de to gammeljomfru-tanter med lig i kælderen både torsdag, fredag og lørdag. Der er stadig billetter at købe hos Bolettes Blomster på Hovedgaden 70 midt i Brabrand.
Teatergruppen om handlingen (uddrag):
Stykket er en “sort” farce bygget op om den teaterhadende kritiker Mortimer Brewster, der må trækkes med sin skøre og morderiske familie samt det lokale politi i Brooklyn, New York
Hans familie omfatter to gammeljomfru-tanter, der har påtaget sig at myrde ensomme gamle mænd ved at forgifte dem med et glas hjemmelavet hyldebærvin blandet med arsenik, stryknin, og “bare en knivspids” cyanid.
Dertil en bror, der mener, han er præsident Teddy Roosevelt og som graver sluser til Panama-kanalen i kælderen i Brewster-hjemmet (hvilket så kan tjene som grave for tanternes ofre); og yderligere en dødbringende bror, som, for at skjule sin identitet, har fået udført adskillige plastikkirurgiske indgreb i sit ansigt af en dybt alkoholiseret medskyldig, Dr. Einstein.
Spilletider
Stykket havde premiere fredag og spillede denne weekend kl. 20. Du kan købe billeter til denne uge:
Torsdag d. 4. februar og fredag d. 5. februar kl. 20
samt lørdag d. 6. februar kl. 16
Billeter a 80 kr. hos Bolettes Blomster, Hovedgaden 70, Brabrand
Evt. ikke-solgte billetter sælges ved døren før forestillingen. Men vent ikke for længe med at sikre dig en billet. Erfaringsmæssigt må nogle gå forgæves til de sidste forestillinger.
Find Gasværket
Du finder Det Gamle Gasværk på Byleddet 2 C i Brabrand. Byleddet er en sidevej til Silkeborgvej (Rute 15) vest for selve Brabrand by.
Hvis du kommer fra øst skal du dreje til venstre i første lyskurv efter Dyssehøj Automobiler. Hvis du kommer fra vest skal du dreje til højre i første lyskurv efter Årslev.
Århus Sporveje – linie 17 har stoppested ud for Byleddet 2.
Illustrationer: Pressefotos fra Vester Gasværk
Læs mere:
Hjemmeside for Vester Gasværk: http://www.vestergasvaerk.dk
Arsenik og Gamle Kniplinger
Hjemmeside for Det Gamle Gasværk: http://www.detgamlegasvaerk.dk
Sådan finder du os
Læs også
▮ Skræppebladets blog,