afd. 10: Overvældende flertal for at beholde Norlys

Beboermødet i Rødlundparken handlede i øvrigt mest om råderet

Det ordinære beboermøde i Rødlundparken var velbesøgt med henved 50 fremmødte. Der var også stillet mange forslag, og mødet blev gennemført uden rygepauser.
I sin beretning fra afdelingsbestyrelsen kunne formanden fortælle, at året havde haft en turbulent start med mange udskiftninger. Der var blevet afholdt 11 bestyrelsesmøder, og bestyrelsen havde arbejdet med råderetskatalog, besigtigelse af beskyttelsesrum, undersøgt mulighederne for nye skure, ny farvekode til udvendigt træværk, tagrender, bade-værelser, affaldsplads og asfaltbelægning. Udskiftningen af yderdøre fremskyndes, og der er kommet ny serviceleder. Der havde været stor succes med arrangementet ”Lær din nabo at kende”, og endelig var der kommet en ny facebookside. Det sidste medførte straks kommentaren: ”Hvad gør vi ældre uden mobil og computer?” Derefter blev beretningen godkendt.
Peter Iversen aflagde beretning fra foreningsbestyrelsen og fremhævede, at den havde brugt mest tid på Gellerup og Toveshøj. ”Det er vi godt trætte af at høre om”, lød det straks fra salen.

Lille huslejestigning

Administrationschef Susanne Witting fremlag-de budgettet for 2007, der udviste en huslejeforhøjelse på 0,7 procent. Det skyldtes en stigning i henlæggelser og udgifter til realkreditlån. Budget blev vedtaget. Susanne Witting forelagde også sidste års regnskab, der udviste besparelser og kursgevinster.

Forslag

Der var stillet forslag om tilladelse til opstilling af en flytbar voliere i haverne, så katte kunne komme ud. I det nuværende ordensreglement står der, at der kun må holdes indekatte. Adskillige indvendte, at katte hidtil havde kunnet gå frit bag et hegn eller net, så forslaget blev forkastet med stort flertal. Derefter blev behandlet en række forslag om tilføjelser til råderetskataloget. Forslag om tilladelse til at stille frostfri vandhaner op udendørs blev vedtaget. Det samme gjorde et forslag om frit træhegn inde i haven mod merleje, mens forslag om frit farvevalg ved markiser og altaninddækninger blev forkastet.

Vedligeholdelsesreglementet

Der var udsendt forslag til ændring af vedligeholdelsesreglementet. Ændringerne for indvendig vedligehold, der vedrørte vedrørte fyrretræsgulve, parketgulve og lofter i bad og toilet, blev vedtaget. Ændringer af udvendig vedligeholdelse blev også vedtaget, således at pletmaling føjes til maling af træværket, og hækklipning udgår, da driften overtager klipning af hækkene. Til sidst blev det samlede ordensreglement med ændringer vedtaget.

TV og internetleverandør

På sidste års beboermøde havde driften lovet at undersøge mulighederne for at skifte leverandør. Der var indkommet to tilbud fra Vios og et fra den hidtidige leverandør, Norlys, som samtidig tilbød at lade den hidtidige ordning fortsætte.
Efter en del spørgsmål blev det ved skriftlig afstemning vedtaget med overvældende flertal at
lade den hidtidige ordning fortsætte, men spørgsmålet tages op igen til næste år.

Overdragelse af haver

Gitte Lolk indhøstede applaus, da hun til forelagde et forslag om frivillig overdragelse af haver. Hun nævnte yderligere, at mange boligforeninger kæmper om råderet. Administrationen svarede, at haverne skulle synes, men vedligeholdelsesreglementet og råderetskataloget kan tilpasses, således at afdelingerne kan bestemme, hvorledes haverne skal se ud. Hvor mange bede, der må være osv. Der var mange kommentarer, men da overdragelseserklæring ikke er mulig, blev forslaget ikke sendt til afstemning.

Ikke fuld bestyrelse

Fire meldte sig til bestyrelsen, Gitte Lolk og Lisbeth E. Rebdrup og to beboere mere, som blev valgt ved fredsvalg. Ingen ønskede at stille op til Skræppebladets redaktion.
Under eventuelt blev drøftet kommunikation med foreningsbestyrelsen, opslagstavler, træffetid for bestyrelsen samt misbrug af grøn affaldsplads og skraldeplads.
Mødet var indkaldt til at slutte kl. 22, og det holdt.

HUSLEJESTIGNING 0,7 procent
Afdeling 10, Rødlundparken.
233 boliger – seks ungdomsboliger.
Rækkehuse i ét plan 25 stk. to- og tre-
værelses +55 boliger.
192 stk. et-, to-, tre- og fireværelses boliger.
Ny husleje familiebolig pr. m² pr. år: 1072
Ny husleje ungdomsbolig pr. m² pr. år: 984Adresse: Rødlundvej og Næshøjvej, 8462 Harlev

Læs også

▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2026-05 Oktober

Rating

Synes du om artiklen?

Hjælp Skræppebladet med at blive bedre - giv en hurtig feedback.

  • Øv - ikke god
  • Nogenlunde
  • OK
  • Cool - god artikel
  • Kan anbefales
Klik på en smiley - du kan skifte mening bagefter.
Kommentar

Deltag i debatten og skriv kommentar som vises til alle

Skriv en kommentar

Denne side:

Kilde

Denne artikel er bragt i
Skræppebladet
2026-05 Oktober side 21
i sektionen Afdelingerne

forsiden af magasinet 2026-05 Oktober

©Copyright

Skræppebladet har copyright til denne artikel.

Det er ikke tilladt at kopiere eller viderebringe elementer uden skriftlig aftale.

Den eksklusive copyright tilhører de originale bidragsydere fx skribent og fotograf.

Læs mere om copyright på Skræppebladet

Kontakt

Skræppebladet er forenings- og beboerblad i Brabrand Boligforening

Skræppebladet
Kollektivbyen
Gudrunsvej 78, 2.-3.sal
8220 Brabrand

Se seneste kolofon og kontakt redaktionen for nærmere information om denne artikel.

Web-sektioner

Nyheder

Magasin

Aktiviteter

Afdelingerne

Foreningen

Debat

Mine bogmærker

henter data

Mine seneste artikler

henter data