Skræppebladet er flyttet på museum
Gellerup Museum er de næste tre-fire måneder hjemsted for Skræppebladet mens E&P Huset flytter
Tekst og fotos Elsebeth Frederiksen, redaktionssekretær

Arbejdsdagene mellem jul og nytår er blevet brugt til at få de gamle skræppeblade i system.
Selvom vi endnu ikke helt nøjagtigt ved, hvornår flytter, er både jeg og en kuffert fuld af Skræppeblade flyttet på Gellerup Museum. Her skal jeg sidde indtil E&P huset er flyttet og jeg kan komme få min kontorplads igen.
Indtil da er alle beboerne velkomne til at kigge forbi på Gellerup Museum, hvis I beboere har spørgsmål eller ideer til artikler.
I år har Skræppebladet også 50-års jubilæum. I den forbindelse har jeg været i arkiverne og fundet gamle Skræppeblade, helt tilbage fra 1970’erne. Dem er I også velkommen til at komme og kigge i. Måske er der en god historie, I gerne vil have, vi følger op på?
For at sikre, at jeg er der, så ring lige på 41428792 først, så du ikke går forgæves.
Den nøjagtige adresse er: Gudrunsvej 16 6 th, 8220 Brabrand
Du kan også sende en mail: redaktion@skraeppebladet.dk
Venlig hilsen Elsebeth Frederiksen,
Skræppebladets redaktionssekretær
Skriv en kommentar til denne side (artikel) LÆS VILKÅR FOR DEBAT
Blog-arkiver: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | jan |