Gellerup Badets Venner genoplives

Støtteforening fik foretræde for kulturudvalget og advarede mod, at svømmebadet bliver forbigået

Midt i juni skrev Århus Stiftstidende, at den lovede renovering af Gellerup Badets ville blive udskudt på ubestemt tid.

Det fik de tidligere aktive i Gellerup Badets Venner til lynhurtigt at finde sammen for at lægge en strategi for, hvordan badet kan undgå at komme i et forfald, som måske kan ende med at blive begyndelsen på enden for badet, der senest var truet af lukning i 2006.

Badevennerne bad straks om foretræde hos Kulturudvalget for der at fortælle om, hvor vigtigt det er holde fast i den gode udvikling, som badet er inde i med over 8000 flere besøgende gæster de sidste to år.
Politikerne i kulturudvalget forsikrede delegationen fra støtteforeningen om, at der absolut ingen intentioner er om at lukke badet. Men der er bare ikke penge lige nu til at igangsætte den store gennemgribende renovering, som er beregnet til at skulle koste 26,1 millioner kroner.

Repræsentanterne fra Gellerup Badets Venner var glade for at høre politikernes forsikringer om, at badet ikke bliver forbigået med henblik på at lade det forfalde. Men for at sikre, at politikerne holdes op på deres ord om, at badet på et senere tidspunkt vil blive prioriteret, så vil de gamle støttevenner til september gendanne støtteforeningen.

Tid og sted for den genstiftende generalforsamling vil blive bestemt i løbet af sommerferien, så hold øje med indkaldelsen i næste nummer af Skræppebladet.

Læs også

▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2010-06 Juli

Rating

Synes du om artiklen?

Hjælp Skræppebladet med at blive bedre - giv en hurtig feedback.

  • Øv - ikke god
  • Nogenlunde
  • OK
  • Cool - god artikel
  • Kan anbefales
Klik på en smiley - du kan skifte mening bagefter.
Kommentar

Deltag i debatten og skriv kommentar som vises til alle

Skriv en kommentar

Denne side:

Kilde

Denne artikel er bragt i
Skræppebladet
2010-06 Juli side 21
i sektionen Artikler

forsiden af magasinet 2010-06 Juli

©Copyright

Skræppebladet har copyright til denne artikel.

Det er ikke tilladt at kopiere eller viderebringe elementer uden skriftlig aftale.

Den eksklusive copyright tilhører de originale bidragsydere fx skribent og fotograf.

Læs mere om copyright på Skræppebladet

Kontakt

Skræppebladet er forenings- og beboerblad i Brabrand Boligforening

Skræppebladet
Kollektivbyen
Gudrunsvej 78, 2.-3.sal
8220 Brabrand

Se seneste kolofon og kontakt redaktionen for nærmere information om denne artikel.

Web-sektioner

Nyheder

Magasin

Aktiviteter

Afdelingerne

Foreningen

Debat

Mine bogmærker

henter data

Mine seneste artikler

henter data