Fest for børn og familier om eftermiddagen. Om aftenen fejrede de voksne jubilæet i Laden
af Abdulmalik Farah. Foto af Bo Sigismund
Toveshøj 40-års-fødselsdag blev lørdag den 16. juni fejret på pladsen foran Laden, hvor der om eftermiddagen var masser af lege, sportsaktiviteter og konkurrencer for børn og deres forældre.
Fritidspatruljen var på pletten og lavede ”Vandstafet”, og her blev publikum (forældre) hurtigt også inddraget i legen, hvor spandene i hvid og rød flere gang blev fyldt op med vand.
Beboerne var meget glade for vejret og dagens aktiviteter.
”Vi klager ikke over noget i dag,” siger en glad Maryam fra Lenesvej, der havde taget sine døtre med til 40-års-jubilæet.

Det mærkes tydeligt, at alle føler en stolthed over at bo på Toveshøj. Og mange beboere havde en god hukommelsen om mange af de ting, der er foregået gennem årene. Og bestyrelsens medlemmer var glade for, at beboerne tog imod invitationen om at komme ud i lyset med deres børn og deltage 40-års-jubilæet.
Dagen var begyndt med fælles morgenmad for alle. Om aftenen blev jubilæet fejret for de voksne, som alle var inviteret til åbent hus med spisning, musik og underholdning i Laden.
50 år på Gudrunsvej
I tirsdags var det et halvt århundrede siden, at Lillian Jonstrup Henriksen flyttede ind på 7. sal i nummer 76, som den første beboer i blokken, der ligger lige over for City Vest. I den anledning blev Lillian om eftermiddagen fejret af sine naboer i opgangen. Og det var både med hjemmebagte boller og fastelavnsboller og varm kakao med flødeskum. Fra Brabrand Boligforening var desuden en digital lykønskning med jubilæet2022-02-03
Afd. 6: Frugtbarheden er stor i Holmstrup
Rytmisk leg. Den traditionsrige sommerfest er efter corona blevet erstattet af en aktivitetsdag. Fokus var flyttet fra fodboldturnering, øl og dans til aktiviteter for børn, og der var et væld af børn - vel at mærke glade børn. Traditionerne fra sommerfesten blev fulgt op med et stort fælles morgenbord, men ellers var der en række aktiviteter, som børnene var meget glade for, hvis de ikke nød2021-09-02
Afd. 3+4+5: Sommeren blev fejret med fester i flere af boligforeningens mange afdelinger
Skræppebladet har modtaget billeder fra afdeling 3, Skovgårdsparken, som holdt fest med AAB-afdelingen i deres fælles park lørdag den 24. august. Her deltog et par hundrede børn og voksne og havde en hyggelig dag. Gellerupparken holdt deres kombinerede Sommer- og Eidfest i GLOBUS1 lørdag den 17. august med rigtig mange børn og voksne, som havde en god eftermiddag sammen. På Toveshøj var børn og voksne også til fest lørdag den2019-09-08
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2012-06 Juli