Århus Kommune ansætter et stigende antal personer med anden etnisk baggrund. I år er der indtil videre ansat cirka 2.100 til job som bl.a. hjemmehjælpere, pædagogmedhjælpere og rengøringsassistenter. Men der er også ansat f.eks. tolke, ledere og pædagoger.
“Jeg glæder mig meget over udviklingen, for beskæftigelse er helt afgørende for kommunens integrationspolitik. Derfor er det vigtigt, at kommunen går foran med et klart signal om at ansætte mange fra de etniske minoriteter i byen,” siger borgmester Nicolai Wammen ifølge kommunens hjemmeside.
Nyt tiltag
“I op til et år kan personer i integrations- og oplæringsstillinger ansættes på særlige vilkår. […] Stillingerne kan eksempelvis anvendes i forhold til indvandrere, der fra hjemlandet har en akademisk uddannelse, som skal suppleres, eller i forhold til indvandrere eller efterkommere, der har behov for et løft sprogmæssigt for at kunne fungere i et kommunalt job,” fremgår det af hjemmesiden.
Gellerup forsøger at afværge etnisk ældrebombe På 10 år bliver antallet af etniske ældre fordoblet, og det kommer bag på mange kommuner. I Århus er der flere initiativer i gang, hvor bl.a. Lokalcentret Gellerup har fokus på Sundhedssfremme for ældre flygtninge og indvandrere. Etniske ældre er en udfordring ikke blot for systemet men også for den ældre og familien: "Blandt andre har hjemmeplejen Gellerup ved Århus oplevet, hvor svært det er at overtale indvandrerfamilierne til at bruge2009-10-24
Århus er dårlig til integration Selv om Århus Kommune i begyndelsen af maj pralede med gode resultater for integration ("På fem år er beskæftigelsen af nydanskere i Århus Kommune steget fra knap 40 % til over 50 %") er dette langt dårligere resultat end de fleste andre kommuner. Kun syv kommuner i Danmark har over 25 % ledige indvandrere og efterkommere fra ikke-vestlige lande i alderen 18-64. Statistikservice.dk har foretaget en undersøgelse, som har regnet på2009-07-21
Integrationspris måske igen til Gellerup På mandag uddeler Århus Kommune for 6. gang kommunens integrationspris ved en festlig lejlighed på rådhuset kl. 13. Blandt de tre nominerede er de to fra Gellerup: Fodboldklubben ACFC i Gellerupparken og Socialcenter Vest der ligger lige over for City Vest. Den tredie nominerede er ISS Jobudviklingscenter Århus. Sidste år var det projektet Unge4unge i Gellerup, der modtog Århus Kommunes Integrationspris for sin kriminalitetspræventive indsats formidlet af unge og til unge.2009-05-21