Brabrand Boligforening er netop begyndt at udsende nyhedsbreve, som er tilgængelige på boligforeningens hjemmeside. Samtidig loves også en udgivelsesfrekvens på en gang pr. måned. Tidligere har nyhedsbrevet været forbeholdt ansatte og en del af de beboervalgte, men nu er der åbnet for alle.
I februar-udgaven kan du læse om beboerundersøgelser, nyansættelse, stillingsopslag, fokus på energi og afløb i Sonnesgården.
Flere beboerundersøgelser “Beboerne i Gellerupparken og på Toveshøj mangler fritidsaktiviteter. Det viser en netop afsluttet beboerundersøgelse i de to afdelinger. […] Sonnesgården går nu i gang med en beboerundersøgelse. […] Holmstrup Mark har udtrykt ønske om, at administrationen gennemfører en tilsvarende undersøgelse,” står der bl.a. i nyhedsbrevet, der som tidligere aer skrevet af journalist i Brabrand Boligforening Marianne Stenberg.
Afd. 6+11+12+19: Manglende Skræppeblad på Holmstrup Mark Redaktionen beklager meget, at Skræppebladet for december ikke er blevet delt ud på Holmstrup Mark. Redaktionen er ikke ansvarlig for uddelingen, og der har været nogle misforståelser i boligforeningen, men vi beklager alligevel og henviser til vores hjemmeside www.skraeppebladet.dk Det må forventes, at mere og mere lægges ud på hjemmesiden, så det er under alle omstændigheder en god ide at kigge på den.2023-02-18
Genbrugsplads fejrer 10 års jubilæum i Aarhus V Beboere i Brabrand Boligforenings afdelinger på Holmstrup Mark i det vestlige Aarhus kan lørdag den 12. maj fejrer 10 års fødselsdag for deres helt egen genbrugsplads. Genbrugspladsen ligger på Jernaldervej mellem afdeling Holmstrup og afdeling Thorsbjerg, der lige som afdeling Odinsgård har adresser på Stenaldervej. Også Grundejerforeningen Bifrost er med i samarbejdet om at drive den private genbrugsplads for afdelingernes beboere. Boligafdelingerne ligger på et område, er også kendt under navnet2012-05-08
Lup på varmemestre og kontorfolk i Gellerup for 2 mio. Med stor sandsynlighed er der over to millioner kroner på vej fra Landsbyggefonden til Brabrand Boligforening, der vil bruge pengene til at undersøge driften i boligforeningens to største boligafdelinger Gellerupparken og Toveshøj. Landsbyggefonden har meddelt at projektet er "placeret på hovedlisten over de projekter, som fonden prioriterer. Det betyder, at der er stor sandsynlig for, at boligforeningen får de lidt over 2 mio. kroner, som vi har søgt til projektet," oplyser2009-12-04