Debatten om City Vests fremtid: bevaring eller nedrivning?
Lokalsamfundet samles for deltage i debatten om det ikoniske shoppingcenter i Gellerup
tekst og foto Elsebeth Frederiksen
Gellerup Bibliotek dannede rammen om en livlig debat omkring skæbnen for City Vest, et af områdets mest ikoniske shoppingcentre. Med titlen “Skal City Vest rives ned?” var cirka 75 lokale mødt op i Mellemrummet ved Gellerup Bibliotek for at deltage i diskussionen. Peter Jørgensen fra biblioteket styrede debatten og indrømmede, at titlen var mere blikfang end en præcis beskrivelse af arrangementet, der kunne være ” Skal 2/3 af City Vest rives ned” men det kunne ikke bremse den intense interesse for debatten om City Vests fremtid.

Debatten fandt sted mellem to nøgleaktører: arkitekt Anna Mette Exner, der er kendt for sin kamp for at bevare City Vest, og Lars Thesmer Sørensen, projektudvikler hos A. Enggaard, der står bag planer om at nedrive en betydelig del af shoppingcentret.
Anna Mette Exner tog ordet med en kontroversiel erklæring: “Eiffeltårnet var også en skændsel, da det blev bygget.” Hendes ord satte tonen for en debat om historiens vurdering af store byggeprojekter og rejste spørgsmålet om, hvorvidt City Vest kunne gennemgå en lignende transformation. Hun udtrykte også bekymring over risikoen for, at udviklingen kunne omdanne Gellerup til et lukket område, der kun ville være for de lokale.

Lars Thesmer Sørensen tog en mere pragmatisk tilgang og foreslog: “Vi ser det som et bycenter for Århus Vest. Måske skal det ikke være et modspil til midtbyen, men et supplement?” Hans vision for City Vests fremtid fokuserede på dens rolle som et lokalt knudepunkt og styrkelse af lokalsamfundet.
Debatten udfoldede sig også omkring spørgsmål om demokrati og lokalsamfundets stemme. Anna Mette Exner udtrykte frustration over det, hun opfattede som en manglende demokratisk proces og overdreven topstyring, der kvæler lokale ildsjæle.
Selvom Exner og Thesmer var uenige om City Vests fremtid, var de enige om behovet for at tilpasse bygningerne til moderne standarder og sikkerhed. De var enige om, at brandreguleringerne var en hindring for renovering og udvikling.
Debatten spredte sig også til spørgsmål fra salen om, hvordan fremtiden for City Vest kunne se ud. Lars Thesmer Sørensen indikerede, at de var åbne for at sælge centret i bidder til interesserede købere, idet de erkendte, at de ikke var eksperter inden for detailhandel.
Debatten på Gellerup Bibliotek var en aften med livlig diskussion og afgørende spørgsmål om, hvordan man bedst former fremtiden for et af Gellerups mest ikoniske landemærker. En række synspunkter og idéer blev fremført, men én ting var klar: spørgsmålet om City Vests fremtid ville fortsætte med at optage lokalsamfundet i Gellerup i lang tid fremover.
Læs også
▮ Skræppebladets blog,
I kategorierne:
