Samvirket i Gellerup og Toveshøj udsender tillæg om Gellerups mange tilbud og aktiviteter med Skræppebladet
Med dette nummer af Skræppebladet udkommer et 12-siders særtillæg Gellerup-guide, der husstandsomdeles sammen med beboerbladet til alle beboere i afdeling 3, Skovgårdsparken, afdeling 4, Gellerupparken, afdeling 5, Toveshøj, og de nye beboere i afdeling 32, Aarhus Kollegiet.
Derudover bliver tillægget omdelt til alle beboerne i de mange nye private byggerier samt i de boligområder og parcelhuskvarterer, der er nærmest naboer til Gellerup.
Det er Samvirket, der er et snart 15 år gammelt slags bydelsforum i Gellerup, der har taget initiativ til at få fremstillet guiden, der skal være med til at byde nye beboere, både i boligforeningen og lokalområdet, velkommen til det nye Gellerup.
Og efter mere end et år med coronanedlukninger og mødeforbud kan området næsten ikke kan vente med at komme til at hilse på hinanden og få sat gang i alle områdets mange aktiviteter.
Gellerup-guiden kan ses som pdf-fil på Skræppebladets hjemmeside.

Hent Skræppebladet maj 2021
Du kan nu hente Skræppebladets maj-udgave 2021 + indstik "Gellerup-guide" fra hjemmesiden skraeppebladet.dk. Læs bl.a. om protest mod nedrivninger, urafstemninger pga. corona, portræt af billedkunstneren Trine Hind og glimt fra Amman i Jordan, hvor Skræppebladet gennem flere år er korrekturlæst. Leder: En skæbnetime Beboerne ude med riven Forsamlingsforbuddet udfases Repræsentantskabet skal også til urafstemning Corona skyld i urafstemninger om jordoverdragelse i Højriisparken Beboerne i Gellerup har ikke givet op endnu2021-05-05
Afd. 4+5: Skal vi skabe nye muligheder sammen?
De nye medarbejdere kan bl.a. tilbyde rådgivning i forhold til job og uddannelse, hjælpe med at finpudse CV'et og støtte iværksættere. De kunne desværre ikke være der allesammen. Men her er nogle af de nye boligsociale medarbejdere, som glæder sig til at byde beboerne velkommen i Yggdrasil En bred vifte af muligheder i ét hus På Dortesvej 35A er der kommet fine planter i vindueskarmene og2018-11-03
Skræppebladet anno 2016 i nye klæder
Ved årsskiftet til 2016 fik Skræppebladet ny redaktionssekretær - men det er en gammel kending af Skræppebladets læsere, for det er nemlig den tidligere redaktør, Elsebeth Frederiksen, der nu smøger ærmerne op og sætter sig over på den anden side af bordet. Fremover skal hun være sekretær for den beboervalgte redaktion og hjælpe den med at løse opgaven med at få Skræppebladet sendt på gaden. Men derudover skal hun2016-01-31
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2021-03 Maj