
Afdeling 11 – Odinsgård
Afdelingen fyldte 30 år
Tekst Anders Nielsen, fotos Bo Sigismund
Den 14. august fyldte afdelingen 30 år. Det skulle selvfølgelig fejres med både en børnefest og en aftenfest. Til børnefesten havde Netto på Runevej sponsoreret slik, frugt, juicebrikker til børn og alle deltagerne i hele festen.
Michael Sørensen fra aktivitetsudvalget fortæller, at nu var der ikke sket noget i Odinsgård i de sidste 10 til 12 år, og nu syntes aktivitetsudvalget, at det var på tide at få gang i samarbejdet med beboerne igen. Tilslutningen var ikke så stor, vi var de samme som tidligere, men der var nogle nye beboere, der deltog. Michael vil gerne fremover have gang i vores bankospil og juletræsfest.
Til børnefest var der ca. 16 børn, der hoppede i hoppeborg, gled på vandglidebaner, lavede snobrød på bål og deltog i en udfordrende skattejagt.
Til aftenfesten var vi 18 stykker. Aktivitetsudvalget havde lavet salatbar, og folk kunne selv tage noget tilbehør med til grilning.
Der var en dejlig stemning og folk hyggede sig. Så Michael og aktivitetsudvalget skal nok få nogle dejlige sociale arrangementer op at stå i Odinsgård fremover.





Michael Sørensen skubbende med det sponsorerede slik, frugt og juicebrikker fra Netto.
Afd. 11: Mistillidsafstemning til den siddende bestyrelse på beboermødet i Odinsgård
Der der var mødt 35 beboere op, som var det største antal deltagere i mange år. Det gav udfordringer med brandreglerne, da der højst må være 30 i lokalet ad gangen. Det blev løst ved at beboerne fordelte sig i flere lokaler. Der var senere i dagsordenen stillet mistillid til den siddende bestyrelse, og modsætningerne blandt beboerne viste sig allerede ved punktet "valg af dirigent", hvor der var2021-12-17
Odinsgård fejrer 30-års-jubilæum
Det markeres bl.a. med en jubilæumsfest den 14. august. "Afdeling 11 er ude coronakrisen, og begynder med nye sociale aktiviteter i afdelingen. Hent fil om børnefest og aftenfest den 14. august," lyder det fra afdelingsbestyrelsen, som har udsendt følgende program for både børnefest og voksenfest i beboernes fælleshus, Valhalla, der ligger midt i bebyggelsen. Børnefest i Valhalla Lørdag den 14. august kl. 13-16 Der vil være følgende aktiviteter:2021-08-05
Afd. 11: Den vilde natur vokser ind i Odinsgård
Odinsgård vandt i 2017 en tredjepræmie i en konkurrence fra Fritidsrådet på 50.000 kr. Afdelingen har tre år til at få projektet på benene, og nu er første del iværksat. I den første del af Covid-19-krisen, gik nogle aktive beboere i gang med at rydde et lille stykke skov, som ligger op til afdelingens matrikel. Afdelingen købte allerede shelteren sidste sommer. Jorden, som shelteren står på, er grundejerforeningens2020-06-27
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2021-05 September