Boligselskabernes Landsforening (BL) er meget glade for den nye minister for almene boliger, Karen Jespersen, hvis titel er Social- og Ligestillingsminister. Oktober-udgaven af Bladet Boligen fra BL kan nu læses on-line.
“Når der bortses fra de skiftende boligministre, er Karen Jespersen nok den fagminister, som har været mest engageret i det almene boligarbejde,” skriver Bladet Boligen i sin leder, hvor der også står:
“Den nye minister er bundet af de politiske forlig, hun overtager, og vi forventer ikke, at Karen Jespersen med et fingerknips f.eks. får ændret i forliget om tvangsinddragelse af Landsbyggefondens midler til fordel for statskassen. Men vi forventer og håber, at Karen Jespersen vil udgøre en særdeles konstruktiv forhandlingspartner om løsningen af de aktuelle almene problemer.”
Flere ledige lejligheder i Østjylland Der bliver flere og flere ledige lejligheder hos de almene boligorganisationer. I gennemsnit næsten fire nye hver dag. Især i Østdanmark og ikke mindst Østjylland stiger mængden af tomme lejligheder. Ifølge bladet Boligen, der udkommer på onsdag vækker den nye tendens bekymring hos Boligselskabernes Landsforenings administrerende direktør. "I en situation, hvor konjunkturerne på ejerboligmarkedet er sådan, at mange ryger på tvangsauktion, og på et tidspunkt, hvor man risikerer at miste en2010-03-22
Ny minister for almene boliger Karen Ellemann er tirsdag den 7. april 2009 blevet udnævnt til ny indenrigs- og socialminister. Dermed er den 39-årige datter af forhenværende udenrigsminister Uffe Elleman-Jensen også ny minister for den almene boligsektor. Karen Ellemann har været Venstres ordfører for familiepolitik og udlændinge og integration 2007-2009, og i samme periode været medlem af Socialudvalget, Udenrigsudvalget og Udvalget for Udlændinge- og Integrationspolitik. Udnævnelsen af ny minister er sket i forbindelse med at2009-04-16
Håb om mere alment nybyggeri Lovændring på vej: De seneste fem år er der næsten ikke påbegyndt alment nybyggeri. Niveauet er sunket til det lavest i 38 år, bl.a. fordi det har været svært at opføre almene boliger under det minimumbeløb pr. kvadratmeter som er fastsat af Folketinget. I går indgik Regeringen, Dansk Folkeparti og Det Radikale Venstre en aftale, som forhåbentlig sætter gang i byggeriet af 4-5.000 nye almene boliger om året. Lovforslaget forventes2009-03-27