Afdeling 4: Gellerupparken
Fine aktiviteter
af Svend Erik Sørensen
Først skal der lyde en stor tak til alle, der var med til at gøre vores, Løvspringstur til Spøttrup, til en dejlig tur, vi havde det flotteste vejr, man kan tænke sig.
Vi fik noget rigtig god og veltilberedt mad god betjening, og så havde vi en god lokalkendt guide med på en rundvisning i området.
Efter endt rundtur eftermiddagskaffe med boller og lagkage gik turen så tilbage til Gellerup.
onsdag den 14. november
Så lidt om vores november program:
kl. 14.00 Banko spil husk brød til kaffen.
onsdag den 28. november
kl. 14.00. Mosters Drenge
underholder med musik og ? Vi får se. Så gør som I plejer: mød talstærkt op og husk det gode humor, så bliver det dobbelt så sjovt, og vi har da også brug for en hyggelig eftemiddag i gode venners lag.
Og så er det bare så billigt. Kun 20.00 kr. for underholdning, kaffe og brød
Nyt fra Gellerup Pensionistklub (sept '10)
Bestyrelsen håber, alle har haft en god sommer og ser frem til et godt fremmøde til vores efterårsarrangementer. Vi starter med et "Kæmpe-bankospil" onsdag d. 8. september kl. 14.00, hvor der er gratis kaffe og brød. Denne dag er der også tilmelding til vores Løvfaldstur, der finder sted onsdag d. 22. september. Turen går til Svendborg og prisen er kr. 200 pr. deltager. Oplysning om starttid samt opsamlingssted2010-08-29
Gellerup Pensionistklub (feb. '10)
Først ønskes alle et godt nytår, håber alle er kommet godt over det. Onsdag 10. februar kl. 14,00 "Banko spil" Brød og kaffe kr. 10,00. Onsdag 24. februar kl. 14,00. Underholdning med Lisa Kock Nielsen. Noget om en tur i biffen med alle de kendte sange, som vi kender så godt fra de gode gamle danske film. Håber at se mange, kaffe og brød kr. 20,00. Når dette læses2010-01-30
Nyt fra Gellerup Pensionistklub
Onsdag den 9. december kl. 14.00 "Kæmpe Julebanko" om bl.a. ekstra gavekort. Gratis Kaffe og Brød. Onsdag den 13. januar kl 12.00 "Nytårsfest" Medbring selv maden eller den kan købes i cafeen. Gratis kaffe med småkager. Musik og dans med vores gode musiker Bo. Onsdag 27. januar kl. 14.00. "Generalforsamling" Dagsorden ifølge vedtægterne. Husk, det er her, du kan komme, med hvad du har på hjertet og kun her. Og vi slutter som sædvanlig2009-11-29
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2007-09 November