Sankthans i Brabrand Boligforening
Afdeling 4: Gellerupparken
Afdeling 5: Toveshøj
Afdeling 6: Holmstrup
Afdeling 11: Odinsgård
Afdeling 12: Thorsbjerg
Glimt fra sankthansfester rundt omkring i Brabrand Boligforening.
Masser af dejlige fotos.
Sankthans i Søvangen
tekst af Kirsten Hermansen – foto af Michael Jørgensen
Selv om vejret var køligt og blæsende på årets Santhansaften var der alligevel mødt mange beboere op til spisning, bål og fællessang.
Afdelingsbestyrelsen havde ligesom tidligere sørget for at få hele arrangementet op at stå. Der var tændt op i grillen, der var små bålpladser til børnenes snobrød og det store bål var arrangeret med en rigtig heks. Formanden Margit Nørhede holdt traditionen tro aftenens båltale.
I dag er der også grobund for hekseforestillinger
I talen kom hun ind på de smukke traditioner og den ældgamle skik, det er, at fejre midsommer.
En skik, der er særlig udbredt i de nordiske lande.
Den tradition, der er stækest knyttet til bålet, er hekseafbrændingen. Helt op til 1900-tallets begyndelse måtte kvinder i Europa ofre livet, fordi fællesskabet havde brug for at give deres frygt en grund eller anledning. En forklaring på de ulykker, der ramte. Når man følte ens hjem – det kendte og trygge – truet, så begyndte man at se sig om i lokalsamfundet for at finde ud af, om der var nogen, som opførte sig mærkeligt. Og sådan nogen er lette at finde, det var de også dengang.
Misundelse og angst kan være en farlig coktail, hvis der ikke er et retssystem og kulturelle værdier, der beskytter de anderledes, de unikke og de gale. Alle de, alt det, der stikker op. Alle dem, der ligger langt fra det gennemsnitlige og middelmådige. I dag er vores retssystem heldigvis langt stærkere end i Middelalderen. Og alligevel skabes der stadig grobund for hekseforestillinger. I vore dage smides heksene ikke på bålet. Afbrændingen er mere raffineret. Den foregår som oftest på forsiden af Ekstrabladet, godt fulgt op af den øvrige presse.
Holmstrup
Foto og billedtekster af Jens Skriver & Ulrik Ricco Hansen

Heksen var lavet af Pensionistklubben.

To hekse kom for sent. Bålet var brændt af.

Hygge.

Fyrværkeri med raketter og kinesere sendte heksen af sted med mere end ét brag.

Det store sankthansbål i Holmstrup samlede mange beboere.

De mange mennesker.
Sankthans i Thorsbjerg og Odinsgård
Foto og billedtekster af Ulrik Ricco Hansen

Holger Drachmanns midsommervise deles ud til både børn og voksne.

Afdelingsformænd i Thorsbjerg og Odinsgård synger for.

Midsommervisen blev sunget to gange – både på Lange-Müllers traditionelle melodi og den fra Shu-bi-dua.

Bålet er brændt ned til gløder – så skal der bages snobrød.
Samlet Sankthans-aften på Toveshøj blev et tilløbsstykke
tekst og fotos af Elsebeth Frederiksen
Ca. 300 børn og deres forældre var mødt op til sankthansaften ved Laden på Toveshøj. Det var første gang Toveshøj og Gellerupparken holdt sankthansaften sammen, og man kan godt betragte det som en succes.

Heksen bliver hejst: Nogle modige frivillige beboere på kravler på bålet, for at sætte heksen på toppen.
Båltaleren var Gitte Krogh, som er Centerleder for Familiecenter Vest. Hun gav beboerne en opsang og sagde, at selvom man er arbejdsløs, er man ikke hjælpeløs, og opfordrede derefter beboerne til at komme ud og hjælpe andre f.eks ved frivilligt arbejde.
Efter hendes tale kom aftenens højdepunkt nemlig snobrød og juice til børnene. De stod pænt i kø og lavede derefter snobrød ved bålet. Ca. kl 23. blev der pakket sammen, og alle bevægede sig hjem med lugten af bålet i tøjet.
Læs også
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2011-06 juli