Adresser og kontakt (maj/juni ’16)

Brabrand Boligforening
Administrationen
Ryhaven 2, 8210 Århus V
Tlf.: 89 31 71 71
Åbningstider: Mandag, tirsdag, onsdag 9.30-14.00
Torsdag 9.30-18.00. Fredag 9.30-12.00
Hjemmeside: http://bbbo.dk
E-mail: brabrand@bbbo.dk

Udlejning af boliger
Se boligforeningens lejligheder og andre almene lejeboliger i Aarhus.
Tilmeld dig og bliv skrevet på bolig-ventelisten: http://aarhusbolig.dk

Afdelingsformænd

Afdeling 1, Hans Broges Parken:
Asger Frederiksen, tlf. 86 26 26 17
bestyrelsen.afd.1@gmail.com

Afdeling 2, Søvangen:
Erik Bløcher
erik.h.blocher@hotmail.dk

Afdeling 3, Skovgårdsparken:
Vagn Eriksen, tlf. 30 78 07 70
vagn.eriksen@skovgaardsparken.dk

Afdeling 4, Gellerupparken:
Youssef Abdul Kader, tlf. 22 45 40 94
gnpy@hotmail.com

Afdeling 5, Toveshøj:
Anett Sällsäter Christiansen, tlf. 25 33 17 30
nettanac@yahoo.dk

Afdeling 6, Holmstrup:
Jernaldervej 215
bestyrelsen@holmstrup.net

Afdeling 7, Hasselhøj:
Anja Spalding, tlf. 51 80 43 70
Anja.spalding@gmail.com

Afdeling 8, Drejergården:
Anne Marie (Rie) Ilsøe (kontaktperson), tlf. 24 97 39 85
mariesoe69@gmail.com

Afdeling 10, Rødlundparken:
Aase Asmus Christensen
roedlund@stofanet.dk

Afdeling 11, Odinsgård:
Lene Olm, tlf. 60 77 58 02
leneolm@yahoo.dk

Afdeling 12, Thorsbjerg:
Linda Adamsen, tlf. 51 35 67 26
linda.adamsen@mail.dk

Afdeling 14, Borumtoften:
Katrine Damgaard L. Sjøgaard
ksjoegaard@gmail.com

Afdeling 15, Hasselengen:
Poul Erik Nielsen, tlf. 42 17 79 77
otagra@stofanet.dk

Afdeling 16, Seniorbo Voldbækhave:
Afventer

Afdeling 17, Højriisparken:
Preben F. Jensen
hojriis@stofanet.dk

Afdeling 18, Lyngby:
Susanne Jars, tlf. 22 14 19 78
susanne@jars.dk

Afdeling 19, Bronzealdervænget:
Linda Johannesen, tlf. 71 24 30 87
L_johannesen@hotmail.com

Afdeling 21, Baunevej, Hasselager:
Claus Eskebjerg
eskebjerg@gmail.com

Afdeling 22, Sonnesgården:
Ib Frandsen, tlf. 27 59 74 81
ibfrandsen@stofanet.dk

Afdeling 23, Skovhøj, Hasselager:
Benny Pedersen
pejsen1950@gmail.com

Afdeling 24, Skovhøj, Hasselager:
Anette Kjærsgaard, tlf. 26 57 80 63
Jan1307@hotmail.com

Afdeling 25, Østergårdsparken, Tranbjerg
Christina Valsted Madsen, tlf. 60 21 02 80
valsted@gate58.dk

Afdeling 26, Kildeagervej (Kildeagervænget), Hasselager
Nadia Pless, tlf. 25 71 59 28,
nadias2204@hotmail.com

Afdeling 30, Pilevangen, Solbjerg
Maria Kahr Ovesen, 40 88 21 60
maria@kahrshjem.dk

Afdeling 31, Havnehusene, Aarhus Ø, Aarhus C
Torben Malmstrup, tlf. 27 20 91 72
malmstrup@gmail.com

Generationernes Hus (ny afdeling)
Aarhus Ø, Aarhus C

Kasernehospitalet (Ny afdeling)
Valdemarsgade, Aarhus C

Foreningsbestyrelsen

Keld Albrechtsen (formand)
Jernaldervej 247, lejl. 7, tlf. 86 24 51 50
keldalbrechtsen@stofanet.dk

Troels Bo Lund Knudsen (næstformand)
Jernaldervej 255 A, 1. tv., tlf. 22 88 60 47
troels.bo@gmail.com

Jesper Pedersen
Udsigten 66, tlf. 86 26 08 90
jp@iecdk.dk

Maria Kahr Ovesen
Pilevangen 48, 8355 Solbjerg, tlf. 40 88 21 60
maria@kahrshjem.dk

Jens Joel,
Gudrunsvej 58, 2. mf., tlf. 61 62 51 81,
jens.joel@ft.dk

Helle Hansen
Gudrunsvej 76, 5. tv, tlf. 27 83 27 82,
hhmh65@hotmail.com

Peter Iversen
Jernaldervej 245 3, tlf. 25 39 87 28
peter-iversen@live.dk

Beboerrådgivningen

http://beboer-raadgivningen.dk
Gudrunsvej 16,1.th.,
Træffetider: tirsdag, 10-12, torsdag 15-18
Tlf. 86 25 21 26, 86 25 21 50 & 86 25 21 46

Beboerrådgivning Holmstrup Mark:
Jernaldervej 245, 1, lejl. 6, tlf. 86 24 82 89
Tirsdage kl. 15.00 – 17.00

Beboerrådgivning Toveshøj:
Maryam Fereidanian træffes i Tousgårdsladen
tirsdag 10-12 / torsdag 15-17
Tlf.: 20 18 54 24

Retshjælp
Gellerupparkens Retshjælp
Dortesvej 1
Tlf. 86 25 71 35

Fritidsforeningen:
http://bbbo.dk/om-os/fritidsforeningen
Formand: Youssef Abdul Kader, Gudrunsvej 4, 6. th.
Tlf. 22 45 40 94, ngpy@hotmail.com

FAS-grupper
Fritidsforeningens Aktivitetsstøtte, Nord, Syd, Vest

Antenneservice
Stofa Antenneservice,
Kundeservice tlf. 88 30 30 30 Mandag-fredag 08-19
Teknisk Support tlf. 88 30 30 20 Døgnåbent

YouSee TV
Kundeservice tlf. 70 70 40 40
Mandag – torsdag: 08.00 – 17.30
Fredag: 08.00 – 16.30

Totalservice
Tlf. 89 31 71 71 eller mobil 20 20 22 81
Hverdage efter kl. 15.30 – weekend hele døgnet.

Lokalpolitiet Århus Vest
City Vest, Gudrunsvej 7
Tlf. 86 25 14 48 / ojyl@politi.dk
Mandag-fredag kl. 10.00-12.00

Lægevagten
Tlf. 70 11 31 31

Tousgårdsladen
Edwin Rahrsvej 6, 8220 Brabrand
Tlf. 86 25 91 58

Beboerhuset Yggdrasil
Dorthesvej 35 A, 8220 Brabrand
Helle Hansen, tlf. 27 83 27 82

Stenhytten
Stenaldervej 77
8220 Brabrand
Tlf. 86 24 71 08

Underhuset
Tommy Hansen
Sigridsvej 27, 1.th.
8220 Brabrand
tlf. 87 30 16 00 el. 20 55 97 88

Gellerup Museum
Gudrunsvej 16, 6. th., 8220 Brabrand,
www.gellerupmuseum.dk

Det opsøgende Team
Socialpsykiatri og Udsatte Voksne
Aarhus Kommune
Nørre Allé 31, 3. sal
8000 Aarhus C
Tlf. 87 13 36 86

SKRÆPPEBLADET
Se adresser på redaktionssiden
og i kolofonen (følg link øverst på siden)




Del eller print denne side:  


Skriv en kommentar til denne side (artikel) LÆS VILKÅR FOR DEBAT


 
 
© 1970-2020
Skræppebladet - E&P Huset - Karens Blixens Boulevard 39 - 8220 Brabrand
| Vilkår for debat | Privatlivspolitik | Kontakt