Gellerup Museum er de næste tre-fire måneder hjemsted for Skræppebladet, mens E&P Huset flytter
Tekst Elsebeth Frederiksen, Skræppebladets redaktionssekretær
E&P Huset er ved at blive skilt ad og flyttet, og derfor er både jeg og en kuffert fuld af Skræppeblade flyttet på Gellerup Museum. Her skal jeg sidde, indtil E&P Huset er flyttet, og jeg får min kontorplads igen.
Indtil da er alle beboerne velkomne til at kigge forbi på Gellerup Museum, hvis I har spørgsmål eller ideer til artikler.

Imellem jul og nyta?r var jeg i gang med at sortere gamle Skræppeblade.
I år har Skræppebladet også 50-års jubilæum. I den forbindelse har jeg været i arkiverne og fundet gamle Skræppeblade, helt tilbage fra 1970erne.
Dem er I også velkommen til at komme og kigge i. Måske er der en god historie, I gerne vil have, vi følger op på?
For at sikre, at jeg er der, så ring lige på 41 42 87 92 først, så du ikke går forgæves.
Du finder Gellerup Museum på Gudrunsvej 16, 6. sal, 8220 Brabrand – midt i Gellerupparken.
Skræppebladet inviterer (igen) til jubilæumsreception fredag den 4. september 2020
Skræppebladets jubilæumsreception i marts blev aflyst på grund af corona-situationen. Men nu prøver vi igen og inviterer dig til en festlig fredag eftermiddag. Det store forsamlingsforbud er, så vidt vi kan se, ophævet, når vi inviterer indenfor i ugen, hvor også Aarhus Festuge løber af stablen. Den nye dato er fredag den 4. september kl. 14-16. Forenings- og beboerbladet i Brabrand Boligforening inviterer til reception i boligforeningens nye administrationsbygning.2020-05-10
E&P Huset er flyttet til den sidste destination
E&P Huset har siden lige før nytår, set ret amputeret ud. Containerne er langsomt blevet skilt ad, og alt det indvendige inventar er blevet pakket sammen og flyttet på lager. Men fredag den 31. januar blev store flyttedag. Her blev alle elementerne, der udgør huset, flyttet til den sidste destination foran Nordgårdhallen. Chadi flytter med E&P Huset, na?r det a?bner i marts. Det tager noget tid at2020-02-08
Skræppebladet er flyttet på museum
Gellerup Museum er de næste tre-fire måneder hjemsted for Skræppebladet mens E&P Huset flytter Arbejdsdagene mellem jul og nytår er blevet brugt til at få de gamle skræppeblade i system. Selvom vi endnu ikke helt nøjagtigt ved, hvornår flytter, er både jeg og en kuffert fuld af Skræppeblade flyttet på Gellerup Museum. Her skal jeg sidde indtil E&P huset er flyttet og jeg kan komme få min kontorplads igen.2020-01-01
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2020-01 Februar