Afdeling 5 – Toveshøj
Hygge, morgenmad og snobrød i Laden
tekst og foto Elsebeth Frederiksen
Selvom Dronning Margrethe havde meldt sin ankomst samme dag i Gellerupparken, så holdt beboerne i Toveshøj deres egen lille fest, da det nyåbnede beboerhus, Laden, endelig kunne indvies.

Snobrødet er vist ikke helt_faerdigt.
Der var lavet et flot program, som skulle kulminere med, at direktøren for Brabrand Boligforening, Kristian Würtz, klippede den røde snor over og dermed officielt åbnede Laden.
Det skete klokken 13, men inden det var der både morgenmad for voksne, plantning af blomster i haven, systue, børnebanko, og højdepunktet for de fleste børn var nok, da der sidst på dagen kom en tryllekunstner forbi. Der lød i hvert fald høje skrål og grinen fra salen.

Børnene skrålede af grin.
Hele dagen var der også mulighed for at bage snobrød i ildfad i gården, og de store gryder med dej måtte til sidst skrabes for lige at få nok til endnu et snobrød.
Så selvom der var hård konkurrence fra Dronning Margrethe, så var der rigeligt med børn til festen, som til sidst fik kage og saftevand efter pænt at have stået på snorlige rækker.
Afd. 5: Hygge, bingo for børnene, hækleskole og lækre kager
Det var en kølig og ret så blæsende lørdag formiddag den 6. august, da jeg vovede mig udenfor uden paraply for at gå til vores sommerfest i Laden. På stien og foran bagindgangen havde børnene skrevet med kæmpe bogstaver 'Velkommen', og blomsterne i de forskellige farver bød alle nysgerrige sjæle indenfor. Indenfor var der dækket op med flere lækre kager, havregrynskugler med chokolade og masser af2022-09-14
Afd. 3+4+5: Sommeren blev fejret med fester i flere af boligforeningens mange afdelinger
Skræppebladet har modtaget billeder fra afdeling 3, Skovgårdsparken, som holdt fest med AAB-afdelingen i deres fælles park lørdag den 24. august. Her deltog et par hundrede børn og voksne og havde en hyggelig dag. Gellerupparken holdt deres kombinerede Sommer- og Eidfest i GLOBUS1 lørdag den 17. august med rigtig mange børn og voksne, som havde en god eftermiddag sammen. På Toveshøj var børn og voksne også til fest lørdag den2019-09-08
Afd. 2+5+6+25: Fastelavn i Brabrand Boligforening
Glimt fra nogle af fastelavnsfesterne i Brabrand Boligforenings afdelinger Holmstrup Katten manglede, men der blev slået til tønden alligevel Mange børn og voksne til fastelavnsfest I gamle dage var der en levende kat i tønden, når fastelavn blev fejret med at slå til tønder. Det bruges ikke længere. Men de mange, der var mødt op til den traditionsrige fastelavnsfest i Holmstrup,2018-03-22
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2022-04 Juni