Et år med Sports- og Kultur­campus

Torsdag d. 8. december kunne Sports- og Kulturcampus i Gellerup fejre 1-års fødselsdag. Det blev markeret med fællessang, udstillinger, workshops og en masse andre aktiviteter ude og inde

Mange brugte lejligheden til at besøge Sports- og Kulturcampus og opleve, hvad stedet på et år har udviklet sig til.
”Et år er gået, siden masser af lokale familier 8. december 2021 deltog i åbningsfesten, hvor H.K.H. Kronprins Frederik deltog ved indvielsen.

Det meste af foråret var derefter præget af indflytninger, og de mange aktører har brugt tid på at finde sig til rette. Men nu skal der festes,” siger aktivitets- og netværksskaber Yvonne Buer.

”Det er min fornemmelse, at alle er kommet godt på plads i huset, og de fleste oplever højere besøgstal end tidligere. Gellerup Bibliotek har nærmest fordoblet besøgstallet, og Aarhus Klatreklub er nu tilbage på det samme medlemstal (700), som før flytningen,” siger hun.
I starten af december var Sports- og Kulturcampus fyldt med klatrere fra hele landet, som var kommet til Gellerup for at afgøre det danske mesterskab. Aarhus Klatreklub var vært for DM-stævnet.

I september var Sports-og Kultur­campus omdrejningspunkt for oplevelsesløbet ”Løb Mellem Husene”, hvor pladsen mellem Bevægelseshuset og Samlingshuset var omdannet til en børnefestivalsplads med masser af aktiviteter og underholdning bl.a. af Sebastian Klein.
Arrangementerne er eksempler på, at Sports- og Kulturcampus er ved at udvikle sig til et sted, hvor mange forskellige kultur- og bevægelsesaktiviteter kan foregå samlet.

Yvonne Buer fortæller om en hverdag, hvor synergierne opstår mange steder på kryds og tværs mellem de forskellige aktører.
”Det går lige så stille op for folk, at fællesskabet kan en masse, og man får ekstra muligheder. Magien ligger i, at man låner plads af hinanden, og så har man lige pludselig op mod 6.000 kvadratmeter at lege med. Det er det, øvelsen blandt andet handler om,” siger Yvonne Buer.

Beboernes samlingshus

Beboernes samlingshus i Sports- og Kulturcampus er efterhånden kommet op at køre, og flere er begyndt at bruge huset. I oktober var der halloweenarrangement i den store sal, og senest blev der vist VM i fodbold på storskærm.
Selvom Danmark tabte, og dermed røg ud af VM, var stemningen god og rammerne helt perfekte til at mødes. Mange beboere i Gellerupparken mangler dog stadig at tage huset i brug. Forhåbentlig vil flere beboere i fremtiden tage huset til sig og bruge det, da det er formålet med det.

Bryllup, beboeraktivitet eller fest

I Samlingshusets store festsal er der plads til 200 personer, mens den mindre sal har plads til 50 personer. Begge sale kan lejes af beboerne til bryllupsfester og andre store gilder, ligesom foreningerne kan leje dem til deres aktiviteter. Salene kan også bruges til at holde større beboeraktiviteter som fastelavn, julearrangement, beboermøder osv.

Beboer- og foreningslokaler

I Samlingshuset er der udover salene også beboer- og foreningslokaler i stueetagen og på anden sal.

Foreninger kan ansøge om at benytte lokalerne til foreningsaktivitet, men beboere, der har lyst til at være med til at stå for en aktivitet eller et arrangement, kan også ansøge om at benytte lokalerne.
Betingelsen er blot, at aktiviteten er åben for alle afdelingens beboere.

Læs også

▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2023-01 Februar

Rating

Synes du om artiklen?

Hjælp Skræppebladet med at blive bedre - giv en hurtig feedback.

  • Øv - ikke god
  • Nogenlunde
  • OK
  • Cool - god artikel
  • Kan anbefales
Klik på en smiley - du kan skifte mening bagefter.
Kommentar

Deltag i debatten og skriv kommentar som vises til alle

Skriv en kommentar

Denne side:

Kilde

Denne artikel er bragt i
Skræppebladet
2023-01 Februar side 10-11
i sektionen Foreningen

forsiden af magasinet 2023-01 Februar

©Copyright

Skræppebladet har copyright til denne artikel.

Det er ikke tilladt at kopiere eller viderebringe elementer uden skriftlig aftale.

Den eksklusive copyright tilhører de originale bidragsydere fx skribent og fotograf.

Læs mere om copyright på Skræppebladet

Kontakt

Skræppebladet er forenings- og beboerblad i Brabrand Boligforening

Skræppebladet
Kollektivbyen
Gudrunsvej 78, 2.-3.sal
8220 Brabrand

Se seneste kolofon og kontakt redaktionen for nærmere information om denne artikel.

Web-sektioner

Nyheder

Magasin

Aktiviteter

Afdelingerne

Mine bogmærker

henter data

Mine seneste artikler

henter data