Gellerup Bypark har fået en udestue af Realdania

I sensommeren kommer der endelig et fælleshus mellem højbedene i Fælleshaven i Gellerup

I mere end fem år har lejerne af høj­bedene i Fælleshaven i Gellerup Bypark kunnet gå rundt og kigge på et 100 kvadratmeter stort, gråt betondæk, der er placerer midt imellem fælleshavens 56 højbedskasser.
Oprindelig skulle der midt i haven have været placeret et stort drivhus, der kunne være mødested for lejerne af højbedene. Men af stadig ikke opklarede grunde forsvandt drivhuset i processen, mens den nye bypark blev anlagt, så det blev foreløbig kun til et betondæk.
Men i efteråret 2024 fik Haveforeningen Grønærten en glædelig besked fra Realdania, der i anledning af foreningens 25-års jubilæum havde valgt at give Fælleshaven et af deres mødesteder i ’Vores Sted”-projektet, der er en indsats for at skabe nye, bæredygtige og inkluderende mødesteder, der kan styrke fællesskaber og livskvalitet i lokalsamfund over hele landet.

Ny grundejerforening står for huset

Siden Grønærten modtog gaven fra Realdania, har foreningen været i forhandlinger med den nye grundejerforening for Gellerup Bypark, som i dag ejer det grønne areal, hvor Fælleshaven ligger, lige syd for Den Hvide Gård.
Det er nu aftalt, at Realdania-bygningen, der bliver kaldt ”Udestuen”, bliver overdraget til grundejerforeningen, der så låner huset ud til havedyrkerne med højbede.

Og så er håbet, at Udestuen fremover kommer til at danne rammen om nye gode fællesskaber, der blandt andet har til formål at dyrke grøntsager i højbed.

Byggeriet af Realdanias Udestue

Realdanias ”Vores Sted”-projekt er en stor jubilæumsindsats, der markerer foreningens 25-års jubilæum i 2025 ved at styrke lokale fællesskaber i hele Danmark med mindst 150 nye mødesteder. Mødestederne er udviklet i samarbejde med seks danske arkitekt- og designvirksomheder og er primært bygget af genanvendte og naturlige materialer som træ, med fokus på bæredygtighed og fleksibilitet. Projektet har til formål at modvirke ensomhed og styrke sociale relationer ved at give lokale ildsjæle og fællesskaber de fysiske rammer, de behøver for at mødes og udvikle deres aktiviteter.

Medlemmer fra Verdenshavernes Venner har besøgt en udstilling af Realdania ”Vores Sted”-mødesteder og set en prototype-model af byggeriet.

Stadig ledige højbede

I Fælleshaven i Gellerup er der 56 højbede, endnu er det ikke alle, der er lejet ud.

I de senere år har Haveforeningen Grønærten stået for udlejningen af højbedene. Men fremover bliver det Verdenshavernes Venner, som kommer med ind over og tager ansvar for aktiviteterne omkring højbedene og Udestuen.

Det er, fordi Grønærten primært er en forening for nyttehavelejere med bopæl i Gellerupparken, mens Verdenshavernes Venner også har mulighed for at lave aktiviteter for medlemmer, der bor i andre afdelinger og helt uden for boligforeningen. I Fælleshaven er det nemlig også muligt at leje et højbed, hvis du bor i nogle af de nye private byggerier omkring Gellerup. Prisen for en sæson er p.t. 75 kroner pr. højbed.

Hvis du er interesseret i at leje et højbed – og høre mere om Realdanias Udestue – så kontakt kasserer i Grønærten Helle Hansen, telefon 27 83 27 82.

Læs også

▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2025-02 Maj

Rating

Synes du om artiklen?

Hjælp Skræppebladet med at blive bedre - giv en hurtig feedback.

  • Øv - ikke god
  • Nogenlunde
  • OK
  • Cool - god artikel
  • Kan anbefales
Klik på en smiley - du kan skifte mening bagefter.
Kommentar

Deltag i debatten og skriv kommentar som vises til alle

Skriv en kommentar

Denne side:

Kilde

Denne artikel er bragt i
Skræppebladet
2025-02 Maj side 11
i sektionen Artikler

forsiden af magasinet 2025-02 Maj

©Copyright

Skræppebladet har copyright til denne artikel.

Det er ikke tilladt at kopiere eller viderebringe elementer uden skriftlig aftale.

Den eksklusive copyright tilhører de originale bidragsydere fx skribent og fotograf.

Læs mere om copyright på Skræppebladet

Kontakt

Skræppebladet er forenings- og beboerblad i Brabrand Boligforening

Skræppebladet
Kollektivbyen
Gudrunsvej 78, 2.-3.sal
8220 Brabrand

Se seneste kolofon og kontakt redaktionen for nærmere information om denne artikel.

Web-sektioner

Aktiviteter

Afdelingerne

Foreningen

Mine bogmærker

henter data

Mine seneste artikler

henter data