Kabel-tv: betal ekstra 1.970,- pr. tv

kabeltv-stofa.jpg
Det bliver dyrt at få lidt billigere kabel-tv. Stofa lancerer i bl.a. Antenneforeningen Aarhus muligheden for at få digital tv. Samtidig loves det, at der vil blive mulighed for at vælge den store programpakke fra og i stedet vælge den mindste tv-pakke suppleret med såkaldte temapakker. Dette kan betyde lavere årlig programafgift, men Stofa kan ikke garantere, at der er kapacitet til at det indføres med det samme.

Det nye produkt fra Stofa markedsføres under navnet Zaptor og består af en særlig fjernbetjening, en boks i stil med en boks til en parabolmodtager i stuen – og så noget teknik i den anden ende af kablet (hos Stofa).

Der skal bruges en boks pr. fjernsyn, som skal vise digitalt tv og udnytte de øvrige muligheder for interaktivitet. Som det kendes fra satellitbokse, er der mulighed for at “leje” en film efter princippet “pay pr. view”, og der er mulighed for at se en uddybende tv-oversigt.
Ifølge “Stofa:Magasinet” vil det med tiden blive muligt at lagre sine fotos, spille spil og hente musik. Mest fordelagtigt er nok den lovede mulighed for at se tidsforskudt tv, så man kan”spole” hen over reklamerne og selv bestemme, hvornår programmet skal sættes på “pause”.

Rabat i december

Prisen pr. boks + fjernbetjening er 1.970,- kr. i anskaffelse inklusiv et års levering og derefter 375 ,- kr. pr. år svarende til 31,25 kr. om måneden. Indtil 31. december kan sættet dog erhverves for 995,- kr. i anskaffelse. Der skal stadig betales den normale programafgift til tv-stationerne og medielicens samt medlemsskab af antenneforening og evt. afdrag på boligafdelingens antenneanlæg. Bliver du fristet til at leje og hente musik gennem Zaptor koster det selvfølgelig ekstra, ligesom det koster, hvis du vil have nogle af de ekstra kanaler, som tilbydes, f.eks. Canal+ HD Film.

6-700 kr. om måneden

Hvis en familie i Brabrand Boligforening køber Zaptor 2. januar til to fjernsyn vil årets udgift til tv-kiggeri blive over 8.000 kr. (inklusiv medielicens men uden udgift til tv-apparater og elektricitet). Udgiften året efter kan dog blive mindre end i 2007, hvis der skæres kanaler væk for mindst de 375,- kr. Det svarer f.eks. til prisen for:
BBC World, CNN, National Geographics, VH1, Animal Planet,TCM/Cartoon/Nicelodeon/Hallmark, MTV og TV2 Film, der i alt i 2007 koster 395,25.
Eller TV3 og Disney Channel, der i alt i 2007 koster 399,30 kr.
Bemærk dog at ovenstående kanalpriser er enkelt-kanalpriser. Hvordan priserne i temapakker fremover fastlægges med samlerabatter er endnu ikke offentliggjort. Priserne gælder heller ikke for den nuværende store programpakke hvor der er opnås rabat. Det kan også forventes at programudbyderne vil regulere priserne i takt med at Zaptor (og TDC’s lignende ordning) bliver mere udbredt.

Kun et tilbud

Man kan naturligvis fortsætte som hidtil med den store pakke, der koster cirka to et halvt tusinde kroner (plus medielicens godt totusinde kroner). Man kan også købe Zaptor til et enkelt fjernsyn og så lade de andre fjernsyn i husstanden nøje med analog signal.

Links

Læs mere om programpriser hos Antenneforeningen Århus: http://antenneforeningenaarhus.dk/Programpriser/programpriser.html
Hjemmeside for antenneforeningen Århus: http://antenneforeningenaarhus.dk/

Læs om Zaptor hos Stofa: http://www.stofa.dk/showpage.php?shortcut=Zaptor
Hjemmeside for Stofa: http://www.stofa.dk/

Læs mere om Zaptor og kabel-tv hos Digitalt tv: http://www.digitalt.tv/forum/…TOPIC_ID=2442&FORUM_ID=3
Forside for Digitalt tv: http://www.digitalt.tv

Læs Skræppebladets blog om kabel-tv og stofa.

Læs også

▮ Skræppebladets blog,

Rating

Synes du om artiklen?

Hjælp Skræppebladet med at blive bedre - giv en hurtig feedback.

  • Øv - ikke god
  • Nogenlunde
  • OK
  • Cool - god artikel
  • Kan anbefales
Klik på en smiley - du kan skifte mening bagefter.
Kommentar

Deltag i debatten og skriv kommentar som vises til alle

Denne side:

Kilde

Denne artikel er bragt i
Skræppebladets webnyheder

af Ulrik Dorph-Hansen

nyhedslogoI kategorierne:

©Copyright

Skræppebladet har copyright til denne artikel.

Det er ikke tilladt at kopiere eller viderebringe elementer uden skriftlig aftale.

Den eksklusive copyright tilhører de originale bidragsydere fx skribent og fotograf.

Læs mere om copyright på Skræppebladet

Kontakt

Skræppebladet er forenings- og beboerblad i Brabrand Boligforening

Skræppebladet
Kollektivbyen
Gudrunsvej 78, 2.-3.sal
8220 Brabrand

Se seneste kolofon og kontakt redaktionen for nærmere information om denne artikel.

Web-sektioner

Nyheder

Magasin

Aktiviteter

Afdelingerne

Foreningen

Debat

Mine bogmærker

henter data

Mine seneste artikler

henter data