Skræppebladet har i dag deadline for almindeligt stof til juli/august-udgaven. Dog er der særlig deadline for fotos og korte tekster om sankthansarrangementer i afdelingerne i Brabrand Boligforening. Den særlige deadline er dagen efter sankthansaften, dvs. onsdag den 24. juni. Skræppebladet udkommer første uge i juli og holder derefter sommerferie, så det efterfølgende blad først er i beboernes postkasser omkring 1. september.
Deltag i de lokale bål/grillarrangementer – du har sikkert fået nærmere information i din postkasse. F.eks. foregår der følgende i afdelingerne Odinsgård og Thorsbjerg:
“Tirsdag den 23. juni 2009 er det sankthansaften. Der afholdes sankthansbål ved Stenhytten. Sognepræst Ruth Wegebjerg holder båltale. Medbring din egen mad til fællesspisning. Grillene vil være tændt kl. 18.00. Du kan købe vin, øl og vand. Bålet tændes kl. 20.30. Der er snobrødsdej til børnene. Med venlig hilsen Afdelingsbestyrelserne Odinsgård & Thorsbjerg”
Skrivetip
Selv om der ses mange forskellige måder at stave til sankthans, så skal der ifølge retskrivningsordbogen bruges ene små bogstaver og ingen mellemrum. Skriv f.eks. sankthansaften, sankthansbål og sankthansblus. Undgå at skrive Sankt Hans aften, Sankt Hans-aften, SanktHans, Skt. Hans, Sct. Hans, Sct.Hansaften og lignende.
Læs også
Sankthans i Brabrand Boligforening Glimt fra sankthansfester rundt omkring i Brabrand Boligforening. Masser af dejlige fotos. Sankthans i Søvangen Selv om vejret var køligt og blæsende på årets Santhansaften var der alligevel mødt mange beboere op til spisning, bål og fællessang. Afdelingsbestyrelsen havde ligesom tidligere sørget for at få hele arrangementet op at stå. Der var tændt op i grillen, der var små bålpladser til børnenes snobrød og det store bål2011-07-04
Afd. 2:Sankthansfest Afdeling 2 - Søvangen Afdelingen afholder Sankthansbål med "heks" og det hele, på bålpladsen ved Louisevej Torsdag, den 23. juni 2011 Bålet tændes ca. kl. 20.00, og vi synger midsommervisen. Børnene kan riste snobrød ved deres egne små bålsteder, da det tager meget lang tid, før det store bål er brændt så meget ned, at der bliver gode gløder. Børnene får dej til snobrød - pølser og en sodavand2011-05-25
Sankthans i boligforeningen Glimt fra fest og midsommerbål i afdelingerne Holmstrup, Søvangen, Odinsgård og Thorsbjerg: Sankthans i Holmstrup Alle gode kræfter forenede sig i en højere enhed ved sankthansfesten i Holmstrup. Vejret var pragtfuldt; der mødte mange mennesker op ikke mindst forældre med børn; arrangementet fungerede perfekt. Jette og Annette stod for det grove slid i baren, men både Beboerforeningen, Afdelingsbestyrelsen og Værestedet stod bag. Og så havde Pensionistklubben lavet heksen til2010-07-02