Politi lukker “Pusher Street” i Bazar Vest
Østjyllands Politi har i samarbejde med basarens ledelse intensiveret indsatsen mod salg af hash og andre stoffer i Bazar Vest.
Problemerne med den ulovlige narkotikahandel har stået på flere år og en lille smøge i basaren er blevet kendt som “Pusher Street” hos både politiet, misbrugere og narkotikahandlere.
Den seneste tid har politiet kæmpet for at få fjernet det åbenlyse salg af hash og stoffer, hvor betjentene målrettet er gået efter enkeltpersoner. Også stedets vandpibecafe blev i marts udsat for en razzia, hvor lokalpolitiet bl.a. fandt hash og kokain. Vandpibecafeen er nu lukket.

Bazar Vest. Arkivfoto af Ulrik Ricco Hansen
“Politikommissær Jens Espensen tror også, at den lukning har hjulpet på problemet, fordi mange af handlerne havde deres gang i cafeen,” skriver Jyllands-Posten.
“Vi har ikke nogen naiv tro på, at de holder helt op med sælge, fordi vi får dem ud af basaren. Og i det hele taget er det naivt at tro, at vi kan stoppe det helt.
[Handlen] er nok bare flyttet til andre steder. Men det er et mål i sig selv at få stoppet den åbenlyse handel, så det ikke er noget, den almindelige borger oplever,” skriver JP, der også har talt med Jørgen skov, som står for den daglige ledelse i Bazar Vest:
“Vi har samarbejdet med politiet om at stresse sælgerne, så de rykker ud, og det er lykkedes meget godt. Jeg har indtryk af, at området har været renset for alt narkotikasalg de seneste uger,” siger indkøbscenterets chef Jørgen Skov.
“Selv om man slår ned på handlen ofte, kan man ikke stoppe den,” siger Kristian Harlev Sørensen fra specialpatruljen, der dagligt arbejder med at bekæmpe narkotikasalg.
Læs mere:
Hjemmeside for Jyllands-Posten: http://jp.dk
Politiet slår ned på narkosalg
Politi: Det er umuligt at stoppe hashsalget helt
Også omtalt på aarhus.dk: Politiet slår ned på narkosalg
Læs også
▮ Skræppebladets blog,