Helle Mønsters 30 år i hjertet af Vestbyens skoleliv

Helle Mønster formede en skole for alle med empati og fasthed


Helle Mønster har i 20 år været asketræet, den stærke, bærende kraft, for folkeskoler i Aarhus. Fra Nordgårdskolen i Gellerup til Kløverskolen har hun været familiernes og børnenes støttesøjle, en leder, der altid har haft eleverne som pejlemærke. Hendes tilgang har været præget af empati og forståelse for de komplekse udfordringer, som børn og familier i udsatte områder står over for.

Sådan lød nogle af ordene fra blandt andet den nye skoleleder Lene Schmidt-Sørensen og Børn og Unge-chef Stefan Møller Christiansen om Helle Mønster, da hun den 24. marts holdt sin afskedsreception på Kløverskolen. Nu går hun nemlig på pension.

Helle Mønster blev sendt godt af sted på pension af Børn og Unge-chef Stefan Møller Christiansen

”Det var et sted, hvor jeg lærte rigtig meget om betydningen af kultur og religion, og hvordan man kunne møde folk, der var traumatiserede eller havde PTSD. Det handlede i høj grad om at nedtrappe konflikter,” har Helle Mønster tidligere fortalt til Gellerup.nu.
Disse erfaringer har hun brugt gennem årene som skoleleder på Sødalskolen, Tovshøjskolen, Ellehøjskolen og til sidst Kløverskolen, hvor hun har været med til at forme en ny skole fra grunden.

En engel med blå øjne og en mission

I talerne ved receptionen blev det understreget, at Helle Mønster er blevet beskrevet som en ”engel med langt, glat hår og blå øjne”. En person, der altid var ”sød og aldrig ond”, men som samtidig stod fast på, hvad der var vigtigt. Hun har været værdsat, beundret og elsket af eleverne, og hendes evne til at skabe tryghed og fællesskab har gjort hende til en central figur i mange børns liv.

Helle Mønster har også været en stemme i den offentlige debat, hvor hun har argumenteret for, at skolen skal være et sted, hvor børn rustes med viden og redskaber til at træffe deres egne valg – frem for at blive mødt med forbud og kontrol.

Brobygning i Gellerup

I Gellerup, hvor mange børn kommer fra familier med forskellige kulturer og baggrunde, har Helle Mønster været en brobygger. Hun har skabt et miljø, hvor forskelligheder ikke skaber splid, men forståelse og fællesskab, både blandt elever, lærere og forældre. Hun har været en fortaler for, at skolen skal være et rum, hvor alle børn, uanset deres baggrund, føler sig velkomne og set.

”Jeg har lovet at passe godt på skolen,” har hun sagt, og de kan mange bevidne, at hun har gjort.

Læs også

▮ Skræppebladets blog,

Rating

Synes du om artiklen?

Hjælp Skræppebladet med at blive bedre - giv en hurtig feedback.

  • Øv - ikke god
  • Nogenlunde
  • OK
  • Cool - god artikel
  • Kan anbefales
Klik på en smiley - du kan skifte mening bagefter.
Kommentar

Deltag i debatten og skriv kommentar som vises til alle

Skriv en kommentar

Denne side:

Kilde

Denne artikel er bragt i
Skræppebladets webnyheder

af Elsebeth Frederiksen

nyhedslogoI kategorierne:

©Copyright

Skræppebladet har copyright til denne artikel.

Det er ikke tilladt at kopiere eller viderebringe elementer uden skriftlig aftale.

Den eksklusive copyright tilhører de originale bidragsydere fx skribent og fotograf.

Læs mere om copyright på Skræppebladet

Kontakt

Skræppebladet er forenings- og beboerblad i Brabrand Boligforening

Skræppebladet
Kollektivbyen
Gudrunsvej 78, 2.-3.sal
8220 Brabrand

Se seneste kolofon og kontakt redaktionen for nærmere information om denne artikel.

Web-sektioner

Nyheder

Magasin

Aktiviteter

Afdelingerne

Foreningen

Debat

Mine bogmærker

henter data

Mine seneste artikler

henter data