De mindste havde en herlig festaften i Cirkus Tværs med stopdans, limbo og besøg af Otto
af Helle Hansen
Blinkede lamper, røgkanoner og høj musik var sammen med Cirkus Tværses manege med til at danne den perfekte ramme om det først Blok Party Light mini disko for de 10-14-årige.
Det var Cirkus Tværs, der sammen med Unge4Unge og Klubberne i Gellerup stod bag festen for områdets mindste, som tog i mod tilbudet om at komme på sodavandsdiskotek med begejstring.

Og selv om det langt fra var fyldt op på dansegulvet, så fik de unge alligevel fornemmelsen af, hvordan man skal begå sig på et diskotek, selv om flere af drengene og pigerne til at begynde med var lidt generte for at bevæge sig ud på gulvet.

Affaldsmonstret Otto kiggede forbi børnediskoteket og hilse på børnene, som også dansede Limbo og ballondans i løbet af aftenen. Og de friske piger fra Unge4Unge fik også organiseret arabiske kædedans, da djen satte arabisk musik på anlægget.

Børnene begejstring og opbakning til diskoteket fik både Unge4Unge, Cirkus Tværs og Klubberne til at love, at det langt fra sidste gang, at der bliver holdt sodavandsdiskotek i cirkusbygningen.
Stor fest i Cirkus Tværs - og en mindestund
Vi vil hermed invitere pressen til at komme og deltage i Cirkus Tværs' genindvielse af vores cirkuslokaler i Gellerup. Lokalerne brændte sidste år og er siden blevet sat i stand. Det skal selvfølgelig fejres og markeres, hvilket vi gør: Fredag d. 2. oktober 2015 kl. 16.00 - 18.00 Cirkus Tværs - Gudrunsvej 78 Som bekendt har Cirkus Tværs i sommer været igennem en meget svær periode, efter cirkusdirektør Trille Lucassens2015-09-30
Grundloven fejret i Gellerup
Grundlovsdagen blev på ægte Gellerup-vis fejret med prompt og pragt, da afdelingsbestyrelserne for Gellerupparken og Toveshøj sammen med fællesrådet, Gellerup Sekretariatet og Nudansk Ungdomsråd og en hel masse foreninger og aktiviteter skabte rammere for en fantastisk folkefest, som endnu en gang synliggjorde, at i Gellerup er der plads til alle, og at mangfoldighed er en styrke. Grusbane indviet Solen skinnede hele dagen og skabte en perfekt ramme2010-07-02
Afd. 4+5: Stor festlig Grundlovsdag
Kl. 11 - 12 Børneoptog med musik, Otto & Kloven m.fl. Vi mødes på græsplænen på Edwin Rahrs Vej ( Toveshøj siden ) overfor Basar Vest - og går i optog gennem området og ned til Festpladsen. Kom udklædt og tag alle dine venner med! Kl. 12 - 17 på Legepladsen. Kom og oplev Skattejagt, indianerlejr, afrikansk musik og dans, Cha-D og hans rapskoleelever, Hip Hop dans,2010-05-31
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2009-02 Marts