I år gik turen til Mandø og Ribe
Af Jytte Lausen
Udflugten fandt sted onsdag den 11. september 2013. Det er nok de færreste, der har besøgt området. Derfor havde vi tilrettelagt en naturudflugt, der indbefattede mange forskellige aktiviteter. Vi fik således også besøgt Ribe Domkirke.
Efter opsamling forskellige steder i Brabrand fortsatte vi ad motorvejen ned mod Vester Vedsted. Vi var blevet velsignet med en buschauffør med godt humør, og inden vi nåede Vester Vedsted, blev der serveret formiddagskaffe og rundstykker samt en enkelt. Det syntes alle var dejligt.
Endelig nåede vi Vester Vedsted, hvor vi bordede traktorbussen til Mandø, en fin tur gennem naturen, og velankommet til Mandø var der lige lidt tid til at handle hos den lokale købmand.
Og derefter i hestevogn med en guide, som fortalte om øen. Vi kørte ud for at se sælerne. For mange var det en stor oplevelse. Bagefter kørte vi tilbage, hvor Mandøbussen ventede. Men inden vi kørte tilbage til fastlandet, spiste vi frokost på restaurant Mandø.
Vel ankommet til fastlandet steg vi på bussen og kørte mod Ribe. Her havde vi en time, og de, der havde lyst, kunne gå en tur i Ribe og se den berømte domkirke.
Til slut gik turen hjem mod Brabrand – godt hjemme igen efter en rigtig god dag og mange gode oplevelser.
Voksen- og pensionistudflugt for FAS NORD's beboere
Egeskov er i dag en af landets største og internationale bedste attraktioner, og stadig hjem for greve-familien. Se også de flotte statsfruers gemmer om de adelige fruer fra perioden 1850-1900. Oplev det flotte Egeskov Slot samt alle de forskellige haver: den Engelske Have, Renæssancehave, Livets Have, Solens Have og Staudehaven og de mange flotte udstillinger. Egeskov Slot. Foto Wikipedia/ Tanya Dedyukhina. Licens: Creative Commons Attribution 3.0 Udstillinger og2022-07-09
Voksen- og pensionistudflugt for FAS Nords beboere
Vi kører til Hobro og sejler til Mariager! Kom med på en smuk tur til Mariager, med lækker mad undervejs. Vi kører fra Gellerup Kirkes parkeringsplads, Gudrunsvej 88, 8220 Brabrand, kl. 9.30, og på vejen til Hobro bliver der et ophold, hvor formiddagens kaffe drikkes, og der spises rundstykker. Når vi har nydt formiddagskaffen, fortsætter vi til Hobro, hvor vi går ombord på den skønne hjuldamper "Svanen", som venter2018-06-23
Udflugt til Mandø og Ribe
Måske er det kun de færreste, der har besøgt området omkring Mandø og Ribe. Derfor har vi tilrettelagt denne særdeles interessante naturudflugt til området. Den indeholder mange forskellige aktiviteter, hvor vi også kan besøge Ribe Domkirke. Vi starter opsamlingen kl. 7.00 og kører ud i det danske land, hvor vi skal opleve en hel masse. Der er som altid rundstykker, kaffe og en lille en til halsen, som vi2013-09-01
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2013-10 December