Højtflyvende stenkunst vender hjem
Efter ti år på Helheden er Gellerup og Toveshøjs stenkunst tilbage på gadehjørnerne ved Edwin Rahrs Vej
Tekst Helle Hansen. Foto Bo Sigismund, Helle Hansen og Anett S. Christiansen
Det var den helt store kran, der måtte i gang, da Gellerupparken og Toveshøjs tonstunge stenkunst midt i januar skulle løftes tilbage på to af hjørnerne i krydset af Edwin Rahrs Vej og Lenesvej/Gudrunsvej.
I snart ti år har de to store stenskulpturer skullet flyttes, da helhedsplanen vejprojekt ændrede Gudrunsvej og Lenesvej. Siden har de stået i depot på det forblæste areal mellem Gudrunsvej og ringvejen, som i dag kaldes Helheden. Her skal der snart sættes gang i udviklingen af en helt ny bydel i bydelen, så derfor skulle stenene væk. Heldigvis kunne de komme tilbage på næsten den samme placering, hvor de før har stået, på hver deres hjørne af Edwin Rahrs Vej, som en slags velkomstportal til de to afdelinger.
Stenkunsten er lavet af fem forskellige slags svenske sten, der sat er sammen, så de symboliserer fællesskab. Gellerupparkens fem søjler blev opsat i forbindelse med afdelingens 25-års jubilæum i 1994 og Toveshøj-sten kom til et par år senere.