Nekrolog over Ulrik Ricco Dorph-Hansen
3. maj 1969 – 10. oktober 2025
Af Jens Skriver
Et af de store træer i skoven er faldet.
Ulrik er gået bort i sin bedste alder.
Ulrik var først med i Skræppebladets redaktion og siden layouter, web-master, altmuligmand – og meget mere – på Skræppen.
Oprindeligt studerede han biologi i fire år, men blev optaget af andre ting. Ethvert håb om en akademisk karriere blev på tragisk vis slukket et par år senere, da hans bogsamling brændte inde i et havehus. Da var han allerede i gang med meget andet – ikke mindst ”journalisthalløj”, som han havde stor fornøjelse af. Han var blandt andet med i en ungdomsredaktion på Aarhus Stifttidende.
Ulrik var en af pionererne inden for arbejdet med EDB og lavede hjemmesider, før ret mange kendte til det. Han arbejdede med EDB mange steder gennem hele sit arbejdsliv. Interessen for biologi forblev dog intakt. Han skrev gerne om natur og havde grønne fingre.
Planterne i lejlighedens vinduer blev beundret, og han kunne trylle alt muligt frem i sin og mandens kolonihave. Han og manden, Peter, holdt sammen siden 1997 og blev gift i 2020. De boede først tre år i Odinsgård og flyttede derefter til Holmstrup i 2005.
I 2022 blev Ulrik ramt af en uhelbredelig kræftsygdom, og det stod snart klart, at han ikke ville få meget længere tid. Men han ønskede at fortsætte det arbejde, han holdt så meget af, så længe som muligt, og han layoutede Skræppebladet helt indtil for et par numre siden. Han havde lovet, at han nok skulle nå at layoute Holmstrups jubilæumsskrift – og det holdt han.
Han havde også lovet at layoute den nye udstilling i Gellerup Museum om Knud Blach – og det nåede han også, hvorefter han sov stille ind.
Foruden manden, Peter, overleves han af begge sine forældre.
Læs også
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2025-06 November

