Afdeling 2: Søvangen – afdeling 3: Skovgårdsparken
Nisseorkester spillede op for 30. år i træk
tekst og foto af Michael og Maibritt Jørgensen
Der har traditionen tro været afholdt juletræsfest i afdeling 2 og 3 i Skovgårdsparkens festlokaler søndag den 18. december.
Igen i år var der rigtig mange tilmeldte, og de kunne sammen nyde et par gode timer med gløgg, æbleskiver og musik fra det trofaste Gudmunds Nisseorkester. De har i 30 år spillet op til dans om juletræet i Skovgårdsparkens lokaler.


Kaneparkering med rensdyr
Igen i år havde vi besøg af julemanden, og der var naturligvis sørget for kaneparkering og oppasser til rensdyrene, mens han tog en dans om juletræet og læste op af sin gamle julebog.
Mange børn valgte at lave juledekorationer, som de kunne få med hjem, men inden det hele igen var slut, blev der uddelt godteposer til alle børnene med ønsket om en god jul fra julemanden.
De to bestyrelser takker for en herlig eftermiddag og ønsker alle en rigtig glædelig jul samt et godt nytår.




Afd. 26: Juletræsfest for fjerde år i træk i Østergårdsparken
Julemanden kom selvfølgelig også forbi. Jul og glade dage Juletræsfesten har været en tilbagevendende tradition i de to afdelinger i Østergårdsparken, og i år havde festudvalget sørget for ekstra hygge - vejret viste sig tilmed fra sin mest julede side og bød på sne, der dalede, imens folk summede omkring. Julemand, juletræ og juleslik Festudvalget havde i år overrasket med julelys på alléerne i afd.2018-02-06
Afd. 11: Julestemning med nissetyveri
Igen i år er der gang i juldrillerierne, når beboere stjæler nisser fra hinanden. Afdelingens juleleg, der startede i 2008, er en både populær og hyggelig juletradition. Goddag, jeg stjæler lige din nisse Havenisselegen går i sin enkelhed ud på, at man gerne må stjæle en af de havenisser (som tilhører afdelingen) og sætte den ved sin egen hoveddør. Den eneste spilleregel, der er forbundet med at stjæle2011-12-02
Afd. 2+3: Juletræsfesten for afdeling II og III
Søndag den 19. december blev der afholdt den traditionelle julefest for afdelingerne 2 og 3 i Skovgårdsparkens selskabslokaler på Ingasvej. Men lige netop i år havde festen besøg af julemanden, himself. Se bare på billederne. Derudover blev der danset, leget og sunget til nisseorkester. Der var mulighed for at lave juledekoration, og der blev igen i år serveret æbleskiver, gløgg og kaffe. Og så fik børnene sodavand2011-01-31
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2012-01 Februar