Kun lejere i Brabrand Boligforening får varmecheck
Mens de private boligejere kan se frem til en check på omkring 2.000 kr. for for meget betalt varme, vælger stort set alle udlejere, at beboerne ingen check skal have, men derimod får to år mere med nedsat betaling for varme. Udlejerne mener, at der er for meget administration ved at gennemgå varmeregnskaberne.
Kun Brabrand Boligforening er varm på ideen med at udbetale pengene til både nuværende og tidligere lejere.
“Vores bestyrelse har lagt sig fast på den politik, at vi kan os skal finde de mennesker, der har pengene til gode. Og så gør vi det,” siger direktøren for Brabrand Boligforening, Torben Overgaard.
“Han er sikker på, at foreningen kan gøre det for den betaling – 157 kr. pr. lejemål pr varmeår – som er den takst, byrådet har fastsat,” skriver Århus Stiftstidende.

Arkivfoto af Ulrik Ricco Hansen
Den politiske varme sag med de mange millioner er flere gange forsøgt afsluttet. Men denne gang ser det forhåbentlig ud til at blive endeligt.
“Det havde jo været en fordel, hvis byrådet havde valgt den her model fra starten. Nu er halvdelen af varmeoverskuddet jo betalt tilbage. Det betyder, at de administrative udgifter bliver store set i lyset af, hvor mange penge, der er tilbage.
Jeg er bange for, at sidste punktum ikke er sat i varmesagen endnu. Det er meget spændende, hvad der videre kommer til at ske. jeg tror, at der den kommende tid vil rejse sig en hel stribe af spørgsmål, som skal afklares,” siger Torben Overgaard til avisen.
Læs mere:
Hjemmeside for Århus Stiftstidende: http://stiften.dk
Varmepengesag: Ingen kontanter til lejerne
Brabrand Boligforening går enegang i varmesag
Hjemmeside for Århus Kommune: http://aarhuskommune.dk
Ny kommunal hjemmeside der oplyser om varmepenge-sagen:
Mine varmepenge: http://www.minevarmepenge.dk
Overblik over sagen
Muligheder for udlejere og boligforeninger
Skræppebladet:
Nu får du varmepenge-check (marts 2009)
Nul varmepenge retur (december 2007)
Kommunen fifler med varmepenge (oktober 2007)
Byråd får kolde fødder over varmepenge (september 2007)
Læs også
▮ Skræppebladets blog,
I kategorierne:

Skraeppebladet.dk: Varmecheckken rykker nærmere i Brabrand Boligforening:
Link: skraeppebladet.dk/2009/12/varmecheckken-rykker-n%c3%a6rmere-i-brabrand-boligforening/