Afd. 1: Genbrugspladsen
Afdeling 1: Hans Broges Parken
Husk at sortere affald – ingen plast i papcontaineren
af Inger Bloch
Vi er egentlig glade for vores genbrugsplads, og hvis alle anbringer affaldet i de rigtige containere og beholdere, kan vi spare et pænt beløb på afhentningen. Det fungerer stort set fint, men ikke helt!
Når der står PAP på en container, må der ikke lægges plastik i – f.eks. må man ikke pakke pap ind i plastikposer og lignende. Det er sket, at den store blå container til PAP ikke er blevet tømt af renovationsfirmaet, fordi der var puttet plastik mellem pap-affaldet.
I et sådant tilfælde skal vore folk til at sortere og bestille en ekstra tømning – og den koster 800 kr. – Penge ud af vinduet!
Altså: Aftalen med renovationsfirmaet om afhentning af affald kan kun opfyldes, hvis vi alle er omhyggelige med sorteringen og benytter de korrekte beholdere til de forskellige ting!