Klubberne i Gellerup
Huset midt i Gellerupområdet
af Kirsten Hermansen. Foto: Klubbens egne
Klubberne i Gellerup, KIG består af 2 klubber, hvoraf den ene er placeret midt i Gellerupparken og den anden på Toveshøj.
Vi har her valgt at besøge den klub, der ligger i Gellerup-parken.
Udefra er det en helt almindelig murstensbygning, men bagved er der store grønne områder med legepladser, fodboldbaner og plads til mange sportsaktiviteter.
Når man træder indenfor i huset får man øje på 3 store plakater opsat på væggen. Det første er et optryk af FN´s-menneskerettigheder, det andet er Verdens Børns Grundlov (FN-konventionen over barnets rettigheder), og det tredje er Danmarks Riges Grundlov.
Det er åbenbart de overordnede rammer for denne kommunale institution. De oplyser selv, at de indtil videre har ”skrottet” alle klubbens hidtidige regelsæt, og at man nu er i gang med, sammen med børnene, at lave nye basale omgangsregler: Det skal være regler, der giver mening, og det vil sige, at man skal kunne begrunde, hvorfor man vedtager netop denne regel.

Legedag 2009
Et kommunalt fritidstilbud med begrænsninger
Denne klub er ligesom en tilsvarende klub på Toveshøj en del af område 11, der ligesom resten af kommunen tilbyder 30 % af områdets børn mellem 11-13 år forskellige aktiviteter i fritiden, samt 15 % af områdets unge mellem 14 – 17 år aktiviteter for deres alder.
Når man ved, at der i området er ca. 3.000 børn og unge under 18 år, er dette derfor kun et meget lille tilbud, idet det kun henvender sig til ca. 250 unge mellem 11 og 17 år.
Alligevel er der ikke ventelister. En prisstigning i 2007, hvor kontingentet til Fritidsklubberne steg fra kr. 163,- pr. måned til 630,- kr. pr. måned, gør at mange forældre fravælger tilbuddet, måske også fordi, der er en del forældre i området, der er uden egentlig arbejdsindkomst.
Der er bedst søgning til Ungdomsklubben, idet et månedligt kontingent på kr. 213,- ikke afskrækker så meget.
Hvilke begrænsninger?
Ifølge en rapport lavet af det Boligsociale fællessekretariat, en rapport, der er videresendt til Byrådet; så opfanger fritidsklubberne i socialbelastede områder færre børn end klubberne i andre dele af Århus.
Det skyldes nok de høje kontingentsatser og evt. den opsplitning af fritidsliv, det er for mange pendlerbørn, der går på andre skoler end distriktsskolen.
Det skyldes måske også en manglende forældreopbakning til børnenes fritidsliv, idet det for mange forældre i området ikke er deres behov at have børnene under opsyn i en fritidsordning, da de alligevel er hjemme.
Et stort månedligt kontingent, lille tildeling af socialpædagogisk friplads, og for andre uoverskueligt, at skulle søge delvis økonomisk friplads – alt dette afholder en del fra at benytte dette fritidstilbud til deres børn.
Klubben, de fysiske rammer og tilbud til børn og unge
Huset, hvor klubben er beliggende var tidligere et åbent aktivitetscenter for hele områdets børn og voksne og uden kommunal styring.

Klubbernes dag i Tovoli Friheden
I 1996 startede denne klub op i de nuværende lokaler. Huset er stort og rummeligt med god plads. Det er nyrenoveret efter en tidligere brand og fremtræder pænt og praktisk.
Alle medlemmer i klubben er af arabisk oprindelse med nogle ganske få undtagelser, og er på denne måde en homogen gruppe. På nuværende tidspunkt er 35% af klubbens medlemmer piger, og det er en ny og positiv udvikling.
Klubben har en central beliggenhed midt i boligområdet, og der er tilknyttet 2 opsøgende gademedarbejdere til klubben, som er en del af de socialpædagogiske tiltag, klubben tager del i.
Et andet er, at man arrangerer fritidsaktiviteter for hele områdets børn og unge i ferieperioden sommer, vinter og efterår. Det er en meget bred vifte af tilbud, der henvender sig til alle såvel børn som deres forældre – piger og drenge. Aktiviteterne afholdes omkring huset om sommeren og i Globus1 om vinteren.
Klubben har mange aktivitetstilbud i både fritidsklubben og ungdomsklubben.
De primære aktiviteter er Fodbold- og andre sportsturneringer
- Svømning
- Cykelture
- Rideture
- Fisketure
- Filmklub (biograf i klubben) og ud af huset
Man råder over 2 minibusser, så der kan køres ture.
Desuden er der 2 sommerlejre om året.
I alt er der med ledelse og opsøgende medarbejdere ansat 14 medarbejdere i klubben og på legepladsen, idet man har en ekstra normeringstildeling på 3,3 mil. kr. grundet stedets udsatte børn og unge.
Legepladsen
Til klubben er tilknyttet en pædagogisk ledet legeplads, hvor det er gratis for alle områdets børn at komme. Der er et lille klubhus, hvor der også tilbydes aktiviteter, som der dog skal betales for. Der er tilknyttet 4 medarbejdere (2 fuldtids- og 2 deltids-) til legepladsen. Desuden er der frivillig arbejdskraft, der hjælper børnene med lektielæsning
De pædagogiske rammer
De børn, der går i klubben, er alle født og opvokset i Danmark, og derfor foregår der ikke en målrettet social integrering. Klubbens værdier er læring – sundhed + trivsel – forældresamarbejde – rummelighed, og det er sammen med ansvarlighed den overordnede målsætning for klubbens arbejde med de unge.
Der tales dansk mellem børn og personale– halvdelen af personalet er af dansk oprindelse og halvdelen er af anden etniske oprindelse, så man holder hinanden op på, at der skal tales dansk.
Både danske højtider som jul og arabiske højtider som ramadan bliver markeret i klubben, og traditioner omkring julen afføder mange spørgsmål fra børnene.

Klubbens lejrtur til Alanya i Tyrkiet
Klubben er stedet, hvor områdets børn og forældre skal føle sig velkomne
Husets mål er at fremstå som et åbent sted. Man er altid velkommen i huset. Både forældre og børn. Man må gerne komme, hvis der er noget man ønsker hjælp til, det gælder med alt muligt.
Populært siger man – ”Her er altid kaffe på kanden ”.
Og mange kommer forbi og siger hej – og på den måde har Huset fået et stort netværk.
Huset bliver også flittigt brugt til områdets aktiviteter, da det er rummeligt, og på den måde udnyttes husets faciliteter, og i bytte får man frivillig hænder til de mange fælles aktiviteter.
Læs også
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2009-09 November