Læserbrev
Jeg blev både ked af det og vred, da jeg læste lederen i det sidste nummer af Skræppebladet – ganske enkelt, fordi jeg synes, det er trist, at det er kommet dertil, hvor man skriver en leder med den ordlyd for at blive hørt.
Det er vigtigt at tænke over, at bladet skrives af frivillige, som har begrænsede resurser ligesom alle andre mennesker. Præcis som Elsebeth skriver.
Samtidig synes jeg ikke, det var konstruktivt at skrive en leder, som trappede tingene op. Meget af det var ikke blevet skrevet om før, mig bekendt. Derfor tænkte jeg ”nu stopper vi!” Måske man skulle have taget initiativ til en dialog gennem en artikel, hvor begge kom til orde ? Sket er sket.
Jeg vil gerne opfordre begge parter til at sætte sig ned og få problemet løst. Ganske enkelt respektere, at der på begge sider er forskellige interesser, og at det vigtige ikke er de ting, som har givet anledning til konflikt, men at problemet løses.
Vi har en dygtig ledelse og mange dygtige skribenter i Skræppebladet – lad os nu komme videre. Sammen.
Sean Ryan Bjerremand
tidligere redaktionsmedlem 2011-2014
Læserbreve og kommentarer til Skræppebladet
Skræppebladet er beboernes blad, og det er derfor vigtigt både at modtage og bringe læsernes kommentarer og læserbreve. Skræppebladet skal være til at forstå for alle, så derfor skal alle indleverede tekster være skrevet på dansk eller være forsynet med dansk oversættelse. En kommentar eller kronik skal aftales med redaktionen, som eventuelt efterfølgende redigerer kommentaren i samarbejde med forfatteren. Læserbreve er som udgangspunkt korte, og her retter redaktionen kun for2024-07-02
Fik du læst hele Skræppebladet?
Se plancheudstilling med glimt fra tidligere Skræppeblade Skræppebladet har udgivet omkring 500 magasiner. Med et sidetal på typisk omkring 28 sider er det langt over 10.000 forskellige sider i et oplag på nok over 50 millioner sider fra skiftende trykkerier. Hvad skrev Skræppebladet på de mange tusinde forskellige sider? Ingen har det fulde overblik over 50 års udgivelser, men en del af Skræppebladets redaktion har sat sig for at2021-09-30
Kommentar til syn af lejligheder
Boligforeningen ønsker ensartet syn og objektivitet ved fraflytning af lejligheder. Det er ikke så enkelt, som det lyder. For nogle år siden var jeg til beboermøde i en afdeling. Beboerne var oprørte over, at nogen, da de flyttede, fik en regning for afslibning af gulvene. Efter beboernes mening var det helt meningsløst. Da sagde en af boligforeningens inspektører nogenlunde sådan her: "Vi vil gerne, at lejlighederne er pæne og2019-05-12
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2015-05 Juni