Havne­husenes ungdomsboliger er klar til udlejning

Et- og toværelses lejligheder med fri internet

Sidste etape af Brabrand Boligforenings første havnebyggeri, Havnehusene, er nærmest et kollegium med indflytning til foråret.

Både seniorer og familier er allerede flyttet ind i byggeriet, der ligger mellem lystbådehavnen og Isbjerget i bydelen Aarhus Ø. Nu er der åbnet for udlejningen af de 106 ungdomsboliger på Bernhard Jensens Boulevard 95, hvor håndværkere og byggekran stadig er i fuld sving.

Flere typer lejligheder

Byggeriet indeholder syv forskellige ungdomsboliger. 33 er etværelses på 41 m², og 73 er toværelses på 47-50 m² (bruttoareal). En del af lejlighederne har altan, og alle har køkken, bad og indbyggede skabe.

Huslejen varierer fra cirka 4.000 til cirka 4.900, afhængig af lejlighedstype. Ubegrænset forbrug af internet er inkluderet i huslejen.

Den vejledende ventetid er 7-12 måneder for alle boligtyper – men en del af ventetiden går med at bygge afdelingen færdig.

Faciliteter

På hver anden etage er der et mindre fællesrum, som er tilknyttet de to nærmeste etager. Der er fælles opholdsrum/festsal på 11. sal, fælles grøn gårdhave samt fælles vaskeri i kælderen. Desuden er der cykelparkering og handicap-lift.

I stueetagen på hjørnet ud mod Esther Aggebos Gade og Bernhard Jensens Boulevard ligger ”Cafeen”, som er et fælleslokale for hele bebyggelsen.

Sådan flytter du ind

Brabrand Boligforening står for administration og udlejning, men indstilling sker gennem Kollegiekontoret i Aarhus. Du kan læse mere om boligerne og ansøge online via Ungdomsbolig Aarhus,
http://www.ungdomsboligaarhus.dk/dept/4631

urh-havnehusene-DSCF1992

Læs også

▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2016-01 Februar

Rating

Synes du om artiklen?

Hjælp Skræppebladet med at blive bedre - giv en hurtig feedback.

  • Øv - ikke god
  • Nogenlunde
  • OK
  • Cool - god artikel
  • Kan anbefales
Klik på en smiley - du kan skifte mening bagefter.
Kommentar

Deltag i debatten og skriv kommentar som vises til alle

webmaster
Det nederste foto ledsagende artiklen i det trykte blad. Dette kan være misvisende, og som det fremgår på fotoet ovenover ligger Brabrand Boligforenings ungdomsboliger i det andet hjørne af karre-byggeriet der kun delvis bygges af Brabrand Boligforening.

Det nye ufærdige byggeri "Kanalhusene" opføres af KPS Invest - men med samme arkitektfirma, Luplau & Poulsen Arkitekter.
"Kanalhusene" består af 15.500 m² boliger opdelt i 9 mindre, forbundne bygningskroppe. Der er 159 familieboliger.
Byggeriet udføres i samarbejde med Dansk Boligbyg, Niras, Adept og Landskabsarkitekt Niels Boldt. Bygherre på "Kanalhusene" er KPS Invest Århus.

Skriv en kommentar

Denne side:

Kilde

Denne artikel er bragt i
Skræppebladet
2016-01 Februar side 9
i sektionen Artikler

forsiden af magasinet 2016-01 Februar

©Copyright

Skræppebladet har copyright til denne artikel.

Det er ikke tilladt at kopiere eller viderebringe elementer uden skriftlig aftale.

Den eksklusive copyright tilhører de originale bidragsydere fx skribent og fotograf.

Læs mere om copyright på Skræppebladet

Kontakt

Skræppebladet er forenings- og beboerblad i Brabrand Boligforening

Skræppebladet
Kollektivbyen
Gudrunsvej 78, 2.-3.sal
8220 Brabrand

Se seneste kolofon og kontakt redaktionen for nærmere information om denne artikel.

Web-sektioner

Nyheder

Magasin

Aktiviteter

Foreningen

Debat

Mine bogmærker

henter data

Mine seneste artikler

henter data