Afd. 4: Huslejeforhøjelse, altangardiner, affaldshåndtering og indsigelsessager i Gellerupparken
afdeling 4 – Gellerupparken
Beboermødet bød på vigtige beslutninger om husleje, kattehold og affaldshåndtering samt opdateringer om kommende byggeprojekter og EU-retssag
af Elsebeth Frederiksen
”Det kan sikkert gøres på et par timer,” lød det lige lovligt jovialt fra en deltager før afdelingsmødet i Gellerup. Men så kender vedkommende ikke Gellerup. Her varer møderne altid en del længere, end man regner med. Der er altid mange debatter, og formand Helle Hansen har som altid en grundig beretning at dele.
Dirigent valgt, og beretningen fremlagt
Mødet blev ledet af Peter Iversen, som hurtigt fik indledt mødet, hvorefter Helle Hansen tog ordet for at præsentere årets beretning. Blandt de positive nyheder var genåbningen af en kørestolsrampe ved blok B7, hvilket glædede mange beboere. Rampen er opkaldt efter Michael Hertel, en tidligere beboer, der kæmpede for handicappedes rettigheder. Børnene i området fejrede det med festlige flag og plastikbånd.
Affaldshåndtering og oprydning
En anden stor udfordring, der blev drøftet, var affaldshåndteringen i afdelingen. Afdelingsbestyrelsen udtrykte frustration over, at driften ikke har overholdt aftalerne om afhentning af storskrald. Flere beboere påpegede, at dette har skabt kaotiske tilstande. Også oprydning i opgangene og bortskaffelse af affald er blevet et voksende problem, især efter lukningen af de store skraldepladser i juli 2024. Beboerne var også frustrerede over, at der ikke var plads i deres lejligheder til alle de spande, der skulle til for at kunne sortere. Flere efterlyste også oplysningsmateriale på flere sprog.
En repræsentant fra driften informerede om nye tiltag, men anerkendte, at der stadig er plads til forbedring.

Mødet bød også på en konkurrence om korrekt affaldssortering, hvor der blev udloddet en gavekurv. Her havde kun en beboer, Lina Abdallah alle rigtige, så hun kunne stolt modtage sin præmie.
Den kommende EU-retssag om parallelsamfundsloven
Helle Hansen informerede om den forestående retssag i EU-Domstolen i Luxembourg, hvor lovligheden af den danske parallelsamfundslov vil blive behandlet. En bus med beboere fra Gellerup tog turen til Luxembourg for at overvære retssagen. Der blev også opfordret til at deltage i en fælles aften i Samlingshuset, hvor retssagen blev vist på storskærm den 4. oktober.
Indsigelsessager – en udfordrende situation
På trods af at retssagerne siden april har været sat i bero, oplever beboerne i de nedrivningsdømte blokke, der har gjort indsigelse, at de ikke bliver behandlet ordentligt af boligforeningen. Der har været flere uenigheder mellem beboerne og boligforeningen, blandt andet om, hvorvidt lejlighederne er blevet vedligeholdt tilstrækkeligt for eksempel i forhold til skimmelsvamp.
Desuden er der udfordringer med tømning af skrald og rengøring af opgangene. Når beboerne klager over manglende belysning eller varmt vand i de kolde haner, går der ofte flere dage, før der bliver gjort noget ved det – hvis det overhovedet bliver gjort af driften.
Medierne har vist stor interesse for beboernes situation, især internationale medier, senest det tyske RTL. Signe Molde har også været på besøg i maj og forventes at optræde på DR1 til november. Desuden er der rygter om, at TV2 er i gang med at forberede en dokumentar om Gellerup, som har været under udvikling i 3-4 år og planlægges sendt i uge 42 og 43. Det er uvist, hvad vinklen på dokumentaren vil være, men den tidligere direktør skulle angiveligt være en af deltagerne.
”Måske er det bedst for os, der bor i Gellerup, at holde lav profil, hvis programmet afslører noget, der kan starte et politisk stormvejr,” sagde Helle Hansen.

Mødet bød også på en konkurrence om korrekt affaldssortering, hvor der blev udloddet en gavekurv. Her havde kun en beboer, Lina Abdallah alle rigtige, så hun kunne stolt modtage sin præmie.
Byggeprojekter og renoveringer
Afdelingsbestyrelsen præsenterede status på flere store byggeprojekter i området. Blandt andet blev vinderprojektet for renoveringen af blokkene B5 og B6 afsløret i juni. Der vil snart blive afholdt et beboermøde, hvor projektet gennemgås i detaljer. Bestyrelsen nævnte også, at der planlægges et ekstraordinært beboermøde i november om de nye vedligeholdelsesregler og muligt skift af internetudbyder.
Debatten om Streetfood
Et ophedet punkt på mødet var spørgsmålet om Streetfood-markedet, der i 2023 havde lokale iværksættere fra Gellerup. Afdelingsbestyrelsen udtrykte utilfredshed med, at de lokale iværksættere ikke blev inviteret tilbage i 2024, og at en ekstern operatør nu har overtaget projektet. Beboerne blev opfordret til at boykotte det nye Streetfood-marked, da mange føler, at de lokale er blevet dårlig behandlet. Afdelingsbestyrelsen vil nu kontakte Aarhus Kommune for at sikre, at boligforeningen forvalter områdets interesser korrekt.
Direktør Kristian Würtz roste den konstruktive beretning, men erkendte, at der er områder, hvor der ikke er enighed. Vedrørende streetfood-projektet har Würtz ingen yderligere kommentarer, men understreger, at der har været dialog mellem Enggaard og Brabrand Boligforening om at følge de vilkår, der er aftalt i deres eksisterende kontrakt.
Terrassehegn og overdækning
Der arbejdes på et forslag til terrassehegn og overdækning, som forhåbentlig vil være klar til beboermødet i november. Dette er især en udfordring for beboerne i stueetagen i blok B7, Gudrunsvej 68-76. Afdelingsbestyrelsen mener, at vi alle skal bidrage til at forbedre lejlighedernes standard, så vi kan sikre glade lejere og naboer.
Inddækning af cykelskure
Vi har endnu ikke fået en pris på inddækning af cykelskurene, selvom vi lovede det i foråret. Vi overvejer dog at betrække cykelskurene med lærred (måske fra nordgavlen på B1), hvilket kan være en billig og praktisk løsning.
Cykelværksted i foråret 2024
Der er indgået en aftale med Toveshøj om, at frivillige vil åbne et cykelværksted i Laden hver onsdag fra kl. 17. Her kan alle komme forbi for at få hjælp til at pumpe, lappe og lave småreparationer på deres cykler. På sigt er der muligvis mulighed for at etablere et cykelværksted i Gellerupparken i forbindelse med den kommende genbrugsplads mellem blok B4 og B5 ved Gudrunsvej 48.
Status for lokalområdet
Der er nu vand i bækken i Joops Have, men Fossen mangler stadig vand. Afdelingsbestyrelsen samarbejder med Grundejerforeningen for Byparken, hvor en ny trappe og bro over bækken er etableret, men ikke handicapvenlige.
Nybyggeri
Byggeriet langs Trille Lucassens Gade og rækkehusene på Gudrunsvej syd er i gang. Højhusene bliver røde i stedet for gule sten. Byggeriet Trekanten nær AP Pension er snart klar til indflytning, men der er usikkerhed om nedrivningen af A7. Skolebyggeriet ved Nordgårdhallens baneanlæg forventes at starte i 2025, og status på City Vest er stadig usikker.
Ressourcecenter (genbrug) ”Diamanten”
Gellerupparken skal have sin egen genbrugsstation. Afdelingsbestyrelsen arbejder på en midlertidig løsning i foråret 2025, inden der laves en permanent løsning, når B5 renoveres.
Opfølgning på forårets punkter
En falkoner har været i området for at håndtere dueudfordringen, og der arbejdes på at opsætte en rede på B4. Der er en aftale om indfangning af vildkatte, og arbejdet med Jettesvejs Grønærthaver samt haverne bag Inger Christensens Gade, A16, påbegyndes i uge 40. Der er kun råd til otte Grønærthaver, hvoraf fire er udlejet til tidligere grønærter fra Dortesvej.
Overgang til A-ordning
Som aftalt i udviklingsplanen træder denne i kraft pr. 1. januar 2025. Der vil blive holdt et ekstraordinært beboermøde med forslag til det nye vedligeholdelsesreglement torsdag den 28. november kl. 18 i Samlingshusets store sal. Forslaget om at indgå en aftale med en ny udbyder vil også blive præsenteret på det ekstraordinære beboermøde i november. Vinderprojektet for B6 og B5 blev afsløret i juni med NCC som vinder af udbuddet..
Huslejestigning på 2,8 %
Administrationschef Susanne Witting fremlagde budgettet for 2025, der medførste en huslejestigning på 2,8 %. Det blev diskuteret, at der er flere faktorer, der påvirker budgettet. Når boliger nedrives, skal en del af lånene indfries, hvilket påvirker terminsydelserne. Derudover er der en stigning i udgifterne til vandafgift samt nye ejendomsvurderinger, som er højere end før, mens forsikringerne er lavere på grund af nedrevne blokke.
Overgang til A-ordningen betyder lavere husleje. Endvidere holder overskuddet fra sidste år huslejen nede. Selvom indbetalingen til B-ordningen bortfalder, stiger huslejen dog stadig med 2,8 %. Dette skabte debat blandt beboerne, som er bekymrede over de stigende omkostninger. Susanne Witting forklarede, at stigningen var nødvendig for at kunne dække vedligeholdelse og forbedringer i afdelingen.
Katte og altangardiner
To forslag var på dagsordenen: Det ene handlede om kattehold, hvor afdelingsbestyrelsen foreslog at indføre en begrænsning på maksimalt to katte pr. lejlighed. Dette forslag blev vedtaget, hvilket betyder, at katteejere nu også skal sikre, at deres katte er neutraliserede og registrerede. Det andet forslag kom fra Brabrand Boligforening, der ønskede et forbud mod udvendige altangardiner. Motivationen bag forslaget var brandsikkerhed, da to store brande ramte afdelingen i sommeren 2024. Boligforeningen frygtede, at gardinerne kunne sprede flammer ved en brand. Efter en grundig diskussion blandt beboerne blev forslaget dog nedstemt, hvilket betyder, at beboerne kan fortsætte med at have altangardiner på deres altaner, så længe de overholder de nuværende regler.
Valg
Der var ikke valg til bestyrelsen, det foregår om foråret. Men der blev afholdt valg til FAS Vest. Her var der faktisk kampvalg, og Akhyar Awad og Sulekha Duale blev valgt ind, mens Ali Khalil blev valgt som 1.-suppleant.
Huslejestigning 2,8 %
Afdeling 4, Gellerupparken
- Ny gennemsnitlig husleje pr. m² pr år: 796 kr.
- Boligafdelingen består af 1-5-værelses lejligheder
- Adresser:
Dortesvej, Gudrunsvej, Jettesvej, Inger Christensens Gade og Lottesvej. 8220 Brabrand
Læs også
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2024-06 November