Efter at have læst Vagn Jacobsens betragtninger over Landsbyggefonden, drog jeg et dybt suk.
Dette monster af en fond giver mindelser om politisk beton og endeløse gange med kontorer indelukket med ligegyldighed og nussere.
Det er måske meget muligt, at Landsbyggefondens grundidé var i orden, men realiteten er en ubevogtet pengetank – åbenbart frit tilgængelig for politiske kandestøberes kolbøtter.
Eller mere korrekt – skatteplyndring ad bagdøren, der i hvert fald IKKE bliver brugt særlig rundhåndet på ældre og nedslidte og umoderne boliger, som f.eks. afdeling I.
Eller mere politisk korrekt – boligfondens penge misbrugt ad fordøren – til kultur- og socialpolitik.
Som at fodre hunden med en ANDEN hunds hale… Go daw do !
Med venlig hilsen
Erling Melgaard Jarsbo
Udsigten 13
Fingrene væk fra lejernes penge!
Repræsentantskabet for Brabrand Boligforening, Grenå - den 4. marts 2018 Regeringen må tage medansvar Brabrand Boligforenings repræsentantskab finder det forkert, at regeringen ikke selv tager et medansvar i forbindelse med finansieringen af regeringens udspil "Ét Danmark uden parallelsamfund". De problemer, som over årtier er opstået i nogle af de udsatte boligområder, er et resultat af forfejlede politikker inden for integrations-, bolig-, social- og beskæftigelsespolitik. Derfor er det ikke2018-03-15
Endelig fik vi en boligminister
Så fik vi endelig et by- og boligministerium igen. De senere år er boligområdet blevet syltet og har været et uønsket vedhæng i primært socialministeriet. Skiftende socialministre har hellere villet koncentrere sig om socialområdet i stedet for boligområdet. Og når de endelig har vist interesse for boligområdet, så har det primært været den sociale del i de almene boligområder. Boligpolitik er mere end boligsocial indsats Boligsektoren er2011-10-26
Lederen
Vi har fået en ny regering, og i skrivende stund venter vi på et nyt regeringsgrundlag. Hvad vil det betyde for boligpolitikken og den almene sektor? I 1998 kom Boligforeningernes Landsforening med en række annoncer, der illustrerede de gevinster, Uffe Ellemann ville få på sit hus, hvis de borgerlige forslag blev gennemført. Annoncerne var formodentlig en stor årsag til, at Poul Nyrup Rasmussen fik fire år til. Set i2011-09-30
▮ Skræppebladet, det trykte magasin 2008-10 December